Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Medicalgorithmics ma pierwszą umowę na wykorzystanie technologii AI VCAST

Udostępnij

MDG (MEDICALG), spółka technologiczna wchodzący w skład indeksu sWIG80, podpisał umowę z Wielospecjalistycznym Szpitalem SPZOZ w Nowej Soli na wykorzystanie technologii VCAST w projekcie badawczym. Jest to pierwszy kontrakt zakładający wdrożenie rozwijanej przez spółkę technologii do bezinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej wykorzystującej algorytmy AI do automatycznej detekcji i analizy zwężeń naczyń wieńcowych na podstawie danych tomografii komputerowej (TK) serca.

VCAST będzie wykorzystany przez szpital w projekcie badawczym „Badanie porównawcze modeli predykcyjnych do analizy zwężenia naczyń wieńcowych”, w którym weźmie udział 200 pacjentów. Zgodnie z umową, Medicalgorithmics udostępni szpitalowi technologię na okres pięciu lat z opcją przedłużenia współpracy. Dzięki temu szpital będzie mógł korzystać z produktu VCAST także po zakończeniu projektu badawczego w ramach procedur diagnostycznych choroby wieńcowej u pacjentów.

VCAST (Wirtualny Test Obciążeniowy Serca) to rozwijana przez Kardiolytics, spółkę zależną od Medicalgorithmics, zupełnie nowa w portfolio Spółki kategoria produktów do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, wykorzystująca algorytmy AI do identyfikacji i analizy zwężeń naczyń wieńcowych powodowanych przez blaszkę miażdżycową. Badanie polega na analizie danych z tomografii komputerowej serca, a efektem analizy AI są raporty zawierające trójwymiarowe modele z segmentacją i rekonstrukcją naczyń wieńcowych wspierające lekarzy w procesie diagnostyki choroby wieńcowej.

- Technologia VCAST to narzędzie, które pozwala lekarzom na szybszą i dokładniejszą diagnozę choroby wieńcowej, co powala przyspieszyć i upowszechnić diagnostykę bo oferuje całkowicie nieinwazyjną i istotnie tańszą, a więc bardziej dostępną metodę diagnostyczną choroby niedokrwiennej serca. Nie chcieliśmy jednak czekać z wdrażaniem naszej technologii do momentu uzyskania wszystkich zgód regulacyjnych. Dlatego zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę z wybranymi partnerami przy projektach badawczych, które w kolejnym kroku mogą być kontynuowane, jako projekty komercyjne. Szpital w Nowej Soli jest pierwszym takim partnerem i prowadzimy rozmowy z kolejnymi ośrodkami na temat współpracy w takim samym modelu – mówi Jarosław Jerzakowski, członek zarządu Medicalgorithmics ds. operacji i sprzedaży.

W czwartym kwartale 2023 roku Kardiolytics rozpoczął się proces certyfikacji CE dla technologii VCAST na rynku Unii Europejskiej. Po uzyskaniu tego certyfikatu spółka planuje rozpocząć komercjalizację rozwiązania w Europie oraz wystąpić do FDA (Agencja Żywności i Leków w USA) o zgodę na wprowadzenie technologii na rynek amerykański w ramach tzw. procedury 510k.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem w Nowej Soli. Wierzymy, że nasze innowacyjne technologie AI mają potencjał, aby znacząco poprawić jakość diagnostyki choroby wieńcowej. Naszym celem jest stworzenie narzędzi, które pozwolą lekarzom na szybszą i dokładniejszą diagnozę, co w efekcie przyczyni się do ratowania życia pacjentów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pierwsza placówka medyczna sięgnęła po to rozwiązanie. Jesteśmy obecnie na ostatnim etapie procesu certyfikacji CE dla technologii VCAST. Liczymy, że po zakończeniu procesu certyfikacji CE VCAST na rynku europejskim, szpital w Nowej Soli rozpocznie korzystanie z tej przełomowej technologii na komercyjnych warunkach. Równolegle rozpoczęliśmy przygotowania do uruchomienia procesu rejestracji produktu w FDA w USA. - mówi Przemysław Tadla, CTO i członek zarządu Medicalgorithmics oraz CEO w Kardiolytics.

We wrześniu ubiegłego roku Medicalgorithmics informował o podpisaniu listu intencyjnego z Grupą Diagnostyka – liderem rynku diagnostyki medycznej w Polsce – w sprawie wykorzystania technologii VCAST do badań choroby wieńcowej. Spółka jest także w stałym kontakcie z polskimi ośrodkami oraz partnerami zagranicznymi, którzy są zainteresowani komercjalizacją VCAST na rynkach państw Unii Europejskiej.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus