Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

hiPower Energy chce testować zbiorniki na wodór

Udostępnij

Zgodnie z podpisaną 16 maja br. umową inwestycyjną, do HPE (HIPOWERSA) dołącza nowa spółka - hiPower Labs. Notowana na rynku NewConnect Grupa objęła 30% udziałów w kapitale zakładowym nowego podmiotu. Powołanie spółki to pierwszy krok do stworzenia unikalnego na skalę światową laboratorium do badania i certyfikacji zbiorników przeznaczonych do przechowywania wodoru oraz rur umożliwiających jego przesył.

Celem hiPower Labs jest zbudowanie laboratorium do testowania wielkogabarytowych, wysokociśnieniowych i kompozytowych zbiorników na wodór, które ze względu na szeroki zakres usług stanie się pierwszą tego typu inwestycją na świecie. Certyfikowane zbiorniki na wodór są coraz powszechniej wykorzystywane m.in. w transporcie drogowym, kolejowym, wodnym i lotniczym, co z kolei zwiększa popyt na usługę certyfikacji. Wszyscy producenci zbiorników do przechowywania wodoru są bowiem zobowiązani do uzyskiwania certyfikatów swoich produktów w celu potwierdzenia bezpieczeństwa ich użytkowania.

-  Powstanie nowej spółki to pierwszy krok na drodze do zbudowania laboratorium, które odpowie na rosnące potrzeby globalnego rynku wodoru w zakresie certyfikacji oraz niezależnych audytów weryfikujących wytrzymałość i bezpieczeństwo zbiorników przeznaczonych do magazynowania, transportowania i przesyłu wodoru. Dzięki jego stworzeniu wypełnimy niszę rynkową i będziemy w stanie zaoferować tak szeroki zakres usług, jakiego nie udostępnia żadne z już istniejących laboratoriów – mówi Rafał Gnojnicki stojący na czele hiPower Labs.

Laboratorium, które będzie stanowiło centrum działalności spółki hiPower Labs, odpowie na kompleksowe wyzwania stojące przed gospodarką wodorową. Pozwoli na testowanie zarówno mniejszych, jak i wielkogabarytowych zbiorników, a także instalacji do magazynowania, transportowania i przesyłania wodoru.

Zespół naukowców z hiPower Labs koncentruje się na kontynuowaniu prac rozwojowych związanych z własnym systemem monitoringu, który powstał z myślą o wielkogabarytowych i wysokociśnieniowych zbiornikach wodorowych. Podmiot wchodzący w skład Grupy będzie też świadczył usługi konsultingowe w obszarze szeroko pojętej gospodarki wodorowej. Przedmiotem jego działalności będzie m.in. prowadzenie badań związanych z nowymi materiałami, technologiami i konstrukcjami oraz metrologią dla tego typu obiektów.

Zespół hiPower Labs tworzą m.in. doświadczeni naukowcy związani z Politechniką Wrocławską – prof. Jerzy Kaleta i dr Paweł Gąsior, którzy od ponad 20 lat realizują badania w ramach międzynarodowych i krajowych projektów naukowych i wdrożeniowych dla kluczowych partnerów gospodarczych w Europie.

Działalność nowego podmiotu stanowi komplementarne uzupełnienie oferty hiPower Energy, która koncentruje się wokół nowatorskich rozwiązań adresowanych do branży wodorowej oraz innych gałęzi przemysłu. Grupa spółek wodorowych pozyskała niedawno technologię plazmowego zgazowania biomasy, która pozwala na tanią i masową produkcję wodoru oraz gazu syntezowego. W swoim portfolio ma także przełomową technologię, która zapewnia szczelność instalacji i zbiorników na wodór, rozwiązując palący problem wycieku wodoru, oraz innowacyjną technologię odzysku i recyklingu wodoru. Pozyskiwanie i  rozwijanie gotowych do komercjalizacji rozwiązań to strategiczny kierunek rozwoju hiPower Energy S.A.,, umożliwiający Grupie odpowiadanie na globalne wyzwania stawiane przez gospodarkę wodorową, która odgrywa coraz istotniejszą rolę w procesie dekarbonizacji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus