Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Utrzymanie ruchu – praca na różnych stanowiskach

materiał partnera

Udostępnij

Coraz bardziej nowoczesne i rozbudowane centra logistyczne czy parki maszynowe w fabrykach wymagają obsługi przez osoby z praktyczną i specjalistyczną wiedzą. Zapewniają one od strony technicznej płynne funkcjonowanie procesów przemysłowych. Na jakie stanowiska firmy zatrudniają pracowników w zakresie utrzymania ruchu?

Utrzymanie ruchu – na czym polega?

Płynność działania to kwestia kluczowa dla wielu przedsiębiorstw. Każdy zastój to realna strata, szczególnie dla większych firm o charakterze produkcyjnym lub technologicznym. Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie awariom, minimalizowanie przestojów czy optymalizacja wydajności sprzętu. Za efektywne działanie infrastruktury technicznej danej organizacji odpowiada dział utrzymania ruchu. O zachowanie sprawności maszyn i urządzeń dba szereg specjalistów – przyjrzyjmy się kilku stanowiskom. 

Technik utrzymania ruchu – co robi na co dzień?

Technicy często stanowią rdzeń działu odpowiadającego w firmie za utrzymanie sprawności maszyn i urządzeń produkcyjnych. Wśród ich codziennych zadań wymienić można m.in. diagnostykę, konserwację oraz naprawę maszyn. Posiadają szeroką wiedzę techniczną z obszaru mechaniki, elektroniki, automatyki, a także umiejętności w zakresie programowania urządzeń sterujących. Zawód ten łączy z jednej strony obowiązki związane stricte z pracą z maszynami, a z drugiej zadania, które często przypisuje się środowisku biurowemu, czyli np. tworzenie dokumentacji oraz raportów. Od kandydatów na to stanowisko pracodawcy wymagają zazwyczaj technicznego wykształcenia, a także praktycznej wiedzy i umiejętności diagnostycznych.

Inżynier w dziale utrzymania ruchu

Wyższe wykształcenie, najczęściej w postaci tytułu inżyniera lub magistra inżynierii, a także zaawansowana wiedza techniczna potrzebne są natomiast na stanowisku inżyniera utrzymania ruchu. Praca ta polega bowiem na strategicznym planowaniu i zarządzaniu działaniami zapewniającymi płynność funkcjonowania maszyn. Specjalista na tym stanowisku odpowiada m.in. za opracowywanie harmonogramów konserwacji, napraw czy przeglądów technicznych. Analizuje dane dotyczące wydajności maszyn, by optymalizować procesy, a także wdrażać nowe technologie zwiększające niezawodność urządzeń. Do jego obowiązków często należy także koordynacja pracy zespołu utrzymania ruchu i współpraca z innymi działami organizacji.

Elektromechanik utrzymania ruchu

W zespołach odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu pracę znajdują również elektromechanicy. Do ich zadań należy diagnozowanie i naprawa maszyn oraz urządzeń, w których występują elementy elektryczne i mechaniczne. Zajmują się także m.in. diagnozą oraz naprawą usterek z zakresu automatyki i mechaniki instalacji, konserwacją układów elektrycznych, wymianą uszkodzonych komponentów czy programowaniem sterowników. Ponadto często wykonują też przeglądy okresowe podległego im parku maszynowego. Tacy specjaliści są potrzebni w różnych branżach. Rekruterzy wymagają od nich najczęściej wykształcenia technicznego i doświadczenia przy naprawie układów maszyn i urządzeń. Firmy stawiające na najnowocześniejsze rozwiązania zwracają też uwagę na dodatkowe kompetencje. Przykładowo – LPP Logistics, zatrudniając elektromechaników do swojego zaawansowanego technologicznie Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim, wskazuje, że mile widziane jest także doświadczenie w pracy z konkretnymi robotami i sterownikami. Na stanowisku elektromechanika utrzymania ruchu przydaje się także umiejętność czytania dokumentacji technicznej czy uprawnienia do pracy na wysokościach i ruchomych podestach.

Reasumując, w zakresie utrzymania ruchu praca dostępna jest dla osób o zróżnicowanym stopniu doświadczenia czy wykształcenia. Mając na uwadze rozwój technologiczny, dla wielu firm specjaliści w tym obszarze będą mieli zasadnicze znaczenie dla efektywności operacyjnej. Warto więc zainteresować się zawodami związanymi z tą dziedziną.