114 pozycji w portfelu spółek z GPW w funduszach z Esaliens TFI to rekord. Przynajmniej patrząc na dane z ostatnich dwóch lat. Do tej poty było to bliżej 100 składników. Co ciekawe wydaje się, że ten przyrost odbył się przy stosunkowo niedużym saldzie zakupów i sprzedaży. Znacznie wyższe saldo, według naszych szacunków, można było bowiem obserwować w II jak i III kwartale 2023 r. Jednak spojrzenie na poszczególne pozycje sugeruje, że pod tym niezbyt okazały saldem kryją się bardzo mocne ruchy. Nawet jak na to TFI. W portfelu mamy aż 10 nowości, a dwie spółki zostały sprzedane do zera. Do tego sporo decyzji przekraczających +/- 50% stanu posiadania z końca września.
Od pewnego czasu Esaliens TFI to gracz odważniej operujący nie tylko selekcją akcji, z czego zawsze słynęła ta firma, ale również alokacją. Na przykład udział spółek z GPW w portfelu ESALIENS Subfundusz Akcji na koniec września 2022 to niespełna 76%. Rok później, czyli na koniec III kwartału 2023 było to już blisko 95%. Nic więc dziwnego, że ostatnie trzy miesiące roku, przy silnym wzroście indeksów, nie stały pod znakiem wielkich zakupów. A raczej wielkim zakupom towarzyszyły solidne transakcje sprzedaży. Całość wynika li tylko z podejścia zarządzających do poszczególnych pozycji. Bo jak baczni obserwatorzy wiedzą, w tym TFI nie ma problemu z przewagą umorzeń. To efekt silnej pozycji w produktach z systematycznymi wpłatami, a bilans z perspektywy roku wygląda tak:
Przekornie zacznijmy jednak od spółek, których perspektywy zarządzający oceniają jako mało atrakcyjne. Przynajmniej w kontekście płaconych pod koniec roku cen. Na czoło wysuwają się tu CIG (CIGAMES) oraz CIE (CIECH), a dwie kolejne tylko formalnie uciekły z tej grupki. Trudno bowiem uznać za przejaw głębokiej wiary pozostawienie symbolicznych 50 i 100 akcji spółek z cenami <50 zł.