Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: Goldman Sachs TFI (IV kwartał 2023)

Udostępnij

W Goldman Sachs TFI, jak w wielu innych firmach zarządzających aktywami, klienci powoli przekonują się do hossy na rynkach akcji. Choć ewidentnie od lata ten proces lekko przyspieszył. Jednak skala przepływów, mimo że pozytywnych, jest ciągle niewielka w stosunku do wielkości portfela ulokowanego na GPW, który sięga już 5,5 mld zł. Pozytywny flow przekłada się oczywiście na decyzje zarządzających, którzy od kwartałów są kupującym netto na warszawskiej giełdzie. W IV kwartale dokonali aż 80 zmian w portfelu, z czego 47 to przesunięcie zaangażowania w górę. W portfelach tych funduszy znajdziemy 2 nowości, a 4 spółki je opuściły.

 

O zachodzącym procesie adaptacji klientów do zmieniających warunków rynkowych mogą świadczyć statystyki przepływów w poszczególnych funduszach. Pomijając te dedykowane pracowniczym programom kapitałowym, do których kurek z pieniędzmi jest wciąż otwarty, np. w funduszu Goldman Sachs Akcji przewagę wpłat nad umorzeniami obserwujemy 7 razy w ciągu ostatniego roku, z czego od września salda są cały czas dodatnie. Podobnie w funduszu małych i średnich spółek, choć tu seria przewagi wpłat nad umorzeniami to okres wrzesień-grudzień. Ostatecznie jednak lepsze salda w funduszach mieszanych i tych związanych z PPK dają taki, przyjemny obraz:

Napływ środków do funduszy Goldman Sachs TFI inwestujących na GPW

Omówienie zmian w portfelu zacznijmy od strony podażowej, która wsparła środkami pochodzącymi ze sprzedaży wpłaty klientów i została wykorzystana na zakupy. Cztery spółki, których w portfelach funduszy Goldman Sachs TFI już nie znajdziemy to: CIE (CIECH), DAT (DATAWALK), ENT (ENTER) oraz skupiony przez nowego właściciela STS Holding. 

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus