Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Photon Energy ponownie inwestuje w RayGen

Udostępnij
  • Photon Energy dołącza do nowych i dotychczasowych inwestorów w rundzie finansowania Serii D firmy RayGen, która jest jedną z największych tego typu inwestycji kapitałowych w sektorze technologii odnawialnych w Australii.
  • Firma nawiązała strategiczne partnerstwo z RayGen i zainwestowała w nią po raz pierwszy w kwietniu 2020 roku, a w 2021 roku dokonała kolejnej inwestycji.
  • Po trzeciej inwestycji wartej 2 mln AUD (dolarów australijskich), Photon Energy posiada obecnie 5,47% udziałów w RayGen.

Amsterdam – 14 kwietnia 2025 – Photon Energy wziął udział w rundzie inwestycyjnej serii D firmy RayGen Resources, razem z dotychczasowymi oraz nowymi inwestorami. Łącznie 127 mln AUD zostało przeznaczonych przez wszystkich uczestników inwestycji na rozwój technologii czystej energii.

“Jesteśmy dumni z naszego zaangażowania w RayGen i zdecydowani wspierać globalne wdrożenie technologii tej firmy poprzez development projektów w Australii, RPA i innych krajach,” powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Technologiczny gigant SLB poprowadził rundę finansowania, inwestując 31 mln AUD i podpisując umowę o strategicznym wdrożeniu (SDA) z RayGen, co ma przyspieszyć wprowadzenie tej technologii na globalny rynek energetyczny.

PEN (PHOTON), Equinor Ventures, AGL Energy oraz inni dotychczasowi akcjonariusze wzięli udział
w tej rundzie celem utrzymania swojego zaangażowania kapitałowego w spółce. Agencja Energii Odnawialnej Australii (ARENA) zwiększyła swoje wsparcie o dodatkowe 17 mln AUD do wcześniej zawartej umowy finansowej na 10 mln AUD, ogłoszonej w ubiegłym roku.

Nowymi inwestorami w rundzie Serii D są lider w dostarczaniu projektów infrastrukturalnych, Quanta Services, globalna firma energetyczna Oxy oraz Breakthrough Victoria – prywatna firma inwestycyjna wspierająca rozwój gospodarki stanu Wiktoria poprzez inwestycje długoterminowe oraz projekty
o społecznym wpływie.

Photon Energy nawiązał strategiczne partnerstwo i zainwestował 2 mln AUD w RayGen w 2020 roku, obejmując mniejszościowy pakiet udziałów. W 2021 roku firma zwiększyła swoje zaangażowanie, inwestując dodatkowe 3 mln AUD. Po dokonaniu trzeciej inwestycji wartej 2 mln AUD, Photon Energy posiada obecnie 5,47% udziałów w RayGen.

W ramach swojego globalnego portfela przygotowywanych projektów PV o łącznej mocy 1 GWp, Photon Energy rozwija dwa duże przedsięwzięcia wykorzystujące technologię RayGen.

W Yadnarie (południowa Australia) firma przygotowuje projekt wykorzystujący technologię skoncentrowanej energii słonecznej o mocy 150 MW, która będzie wyposażona w dodatkowe 90 MW mocy oraz system magazynowania energii w postaci termalnego hydroakumulatora o pojemności co najmniej 720 MWh, zapewniającego 8 godzin autonomii. Złożenie kompleksowej dokumentacji projektowej miało miejsce pod koniec 2024 roku.

W RPA Photon Energy przygotowuje projekt wykorzystujący technologię skoncentrowanej energii słonecznej o mocy 250 MW w Winterton, w KwaZulu-Natal, która będzie wyposażona w 150 MW termalnego magazynu energii w hydroakumulatorze o pojemności 1,8 GWh, zapewniającego 12 godzin autonomii.

Photon Energy zabezpieczył ponad 1200 hektarów gruntów pod projekt w KwaZulu-Natal, co stanowi kluczowy kamień milowy w jego rozwoju. Ponadto Eskom (państwowy dostawca energii elektrycznej w RPA) wydał Listę Oszacowania Kosztów (CEL), określając warunki techniczne i finansowe dla połączenia projektu z siecią energetyczną. Obecnie trwaj analiza oddziaływania na środowisko (EIA),
a wszystkie wymagane badania zostały rozpoczęte, w tym działania związane z publiczną partycypacją, zgodnie z lokalnymi przepisami.

Photon Energy złożył także wniosek o uznanie projektu Winterton za Projekt Zintegrowany Strategicznie (SIP) w ramach Strategicznego Planu Inwestycji Infrastrukturalnych RPA. Status ten uprościłby procesy regulacyjne oraz potwierdziłby, że projekt jest zgodny z krajowymi celami infrastrukturalnymi i transformacji energetycznej.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus