- Spółka opublikowała wyniki za 3Q’23 dziś przed sesją. Na czwartek (12:00) przewidziana jest telekonferencja wynikowa z zarządem.
- Przychody w 3Q’23 wyniosły 183,2 mln PLN (+28% r/r), powyżej naszych oczekiwań. Wysoka kontrybucja segmentu Sieci, który wypracował 148 mln PLN przychodów (+203% r/r). Segment Instalacje miał 35 mln PLN przychodów (-57% r/r, -11% q/q, efekt spadku znaczenia kontraktu na perymetrię na granicy z Białorusią).
- Segment Instalacje na poziomie jednostkowym (tu ujmowany jest kontrakt na granicy z Białorusią) miał 30 mln PLN przychodów (vs 74 mln PLN w 3Q’22). Wstępnie oceniamy, że po 3Q’23 została już tylko niewielka część kontraktu do rozpoznania, jednocześnie finalne rozliczenie kontraktu jest przez spółkę wykazywane czynnikach, które mogą mieć wpływ na przyszłe wyniki.
- Rentowność brutto ze sprzedaży (15,0%) porównywalna r/r i nieco poniżej naszych założeń.
- Koszty SG&A niższe r/r.
- Mocno negatywny wpływ salda pozostałej działalności operacyjnej w 3Q’23 (-7,5 mln PLN, zakładaliśmy -2,5 mln PLN)
- Spółka na poziomie skonsolidowanym utworzyła odpis na należności (-2,8 mln PLN) oraz rezerwę na straty na kontraktach (-3,7 mln PLN). Zdarzenia te w dużej mierze związane są prawdopodobnie z sytuacja spółki zależnej Zeus (we wrześniu złożono wniosek o upadłość). Na poziomie jednostkowym Elektrotimu ujemne saldo pozostałej działalności operacyjnej wyniosło -4,3 mln PLN (w tym -1,9 mln PLN odpis pożyczki do Zeusa, -1,4 mln PLN odpis należności oraz -0,7 mln PLN kary/odszkodowania). Nieodpisana pozostała kwota 0,6 mln PLN zobowiązania pozabilansowego (brak przesłanej do pociągnięcia środków z gwarancji).
- Zdaniem zarządu powyższe odpisy wyczerpują potencjalne koszty upadłości Zeusa dla Elektrotimu (także na poziomie gotówkowym). Spółka pozostawała na koniec 3Q’23 w konsolidacji, więc ewentualne ogłoszenie upadłości może mieć jeszcze wpływ na raportowane wyniki w momencie utraty kontroli.
- EBITDA w 3Q’23 wyniosła 15,8 mln PLN (vs 13,9 mln PLN rok temu). Wynik nieco niższy od naszych założeń (spodziewaliśmy się 16,3 mln PLN), ale jest to pochodna wysokiego ujemnego salda pozostałej działalności operacyjnej.
- Saldo finansowe z lekko ujemnym wpływem na poziomie -0,7 mln PLN.
- Zysk netto w 3Q’23 na poziomie 9,7 mln PLN (efektywna stopa podatku na poziomie 37%), zakładaliśmy 10,9 mln PLN.
- Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły +30 mln PLN w 3Q’23 (odwrócenie około połowy ujemnych przepływów z 1H’23).
- Na koniec okresu spółka miała 5 mln PLN długu netto. W lipcu została wypłacona dywidenda.
- Backlog: 474 mln PLN (vs 626 mln PLN po 2Q’23 i 711 mln PLN rok temu).
- Spółka wskazuje, że w celu ofertowania na nowych przetargach na perymetrię musiała zabezpieczyć zasoby na poczet ewentualnej realizacji tych kontraktów. Spółka podała, że przy intensywnej realizacji portfela także w 4Q’23, jego wartość (poza ewentualnymi nowymi kontraktami granicznymi) może być przejściowo pod presją ze względu na obniżoną liczbę postępowań przetargowych czy niższy poziom decyzyjności niektórych zarządów spółek państwowych. Okres ten szacowany jest przez spółkę do końca 1Q’24 (wiosną’24 spółka zakłada poprawę warunków do odbudowy portfela).
Komentarz BDM: Wyniki spółki za 3Q’23 były wyraźnie powyżej naszych prognoz, jeżeli oczyścimy je o wpływ salda pozostałej działalności operacyjnej. Na raportowany EBIT negatywny wpływ miało złożenie wniosku o upadłość Zeusa (ELT (ELEKTROTI) wskazuje, że nie oczekuje już dalszego negatywnego wpływu kosztowego i gotówkowego). Na koniec 3Q’23 spółka odnotowała poprawę pozycji gotówkowej. Portfel zleceń wyraźnie spadł vs 2Q’23. Spółka zakłada, że może być pod presją do 1Q’24, pomóc może ewentualne zdobycie nowych kontraktów na perymetrię (spółka ma najkorzystniejszą ofertę na odcinek na Bugu, ogłoszony jest także mniejszy przetarg na rzece Świsłocz). Na czwartek (12:00) przewidziana jest telekonferencja wynikowa z zarządem.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus