11 października 2023 roku rozpoczął się proces uruchamiania instalacji kogeneracji w należącej do BMC (BUMECH) czechowickiej kopalni Silesia. Instalacja kogeneracji jest najważniejszym projektem z obszaru Odnawialnych Źródeł Energii zrealizowanym we wchodzącym w skład Grupy Kapitałowej Bumech Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.
Inwestycja została zrealizowana w ekspresowym tempie, od wbicia łopaty w grudniu 2022 roku do momentu zakończenia wszystkich montaży w lipcu 2023 roku upłynęło zaledwie 7 miesięcy. W tym czasie, oprócz zabudowy modułowej siłowni, powstała cała nowa infrastruktura energetyczna kopalni. Koszt inwestycji wyniósł 45 mln zł.
Instalacja kogeneracji to własna elektrociepłownia kopalni, która zasilana gazem pochodzącym z jej odmetanowania. Wychwytywany metan jest więc darmowym paliwem zasilającym silniki kogeneracyjne produkujące energię elektryczną i ciepło. Wytworzona w ten sposób energia umożliwi pokrycie co najmniej połowy zapotrzebowania na energię elektryczną kopalni oraz prawie całość zapotrzebowania na energię cieplną.
W skali roku oznacza to wielomilionowe oszczędności, co obniży koszty stałe działania kopalni, a tym samym, koszty jednostkowe wydobycia i produkcji węgla. Działanie instalacji przyczyni się również do zmniejszenia bezpośredniej emisji tego gazu do atmosfery, co umożliwi kopalni wypełnianie coraz bardziej restrykcyjne norm środowiskowych.
Nowo wybudowana instalacja kogeneracji dla kopalni Silesia, składa się z dwóch agregatów o jednostkowej mocy elektrycznej około 3,5 MW każdy oraz zbliżonej mocy cieplnej. Docelowo cała instalacja składać się będzie z trzech agregatów o łącznej mocy około 8,6 MW. Rozpoczęcie procesu uruchamiania oznacza możliwość realizowania prób i testów obciążeniowych instalacji wraz z wytwarzaniem energii wyłącznie na użytek i potrzeby własne kopalni.
Kogeneracja jest kolejną instalacją OZE, w którą wyposażona została czechowicka kopalnia. PG Silesia korzysta już z energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych rozmieszczonych na terenie kopalni, w tym dwóch wysp fotowoltaicznych zasilających stacje pompowni w Goczałkowicach oraz w Kaniowie. Rozwiązania te dostarczają odpowiednio do 90% potrzebnej energii do funkcjonowania pompowni w Goczałkowicach oraz ponad 20% energii elektrycznej koniecznej do pracy instalacji w Kaniowie. Zielona energia produkowana jest również w instalacjach fotowoltaicznych zamontowanych na dachach budynków PG Silesii.
Wszystkie instalacje OZE kopalni Silesia będą docelowo zapewniać blisko 10MW mocy, co w znaczący sposób zmniejszy koszty funkcjonowania kopalni oraz przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.