Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Genomtec rozbudowuje platformę Genomtec ID o onkologię

Udostępnij

GMT (GENOMTEC), wiodąca firma z branży diagnostyki molekularnej z siedzibą we Wrocławiu, z sukcesem zakończyła rozbudowę swojej platformy Genomtec ID w dziedzinie diagnostyki onkologicznej. Genomtec złożył wniosek o ochronę patentową dla nowej, opracowanej przez Spółkę, metody obejmującej izotermiczną amplifikację kwasów nukleinowych w celu wykrywania wariantów genetycznych stosowanych w diagnostyce onkologicznej.

Wniosek złożony do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek w obszarze diagnostyki onkologicznej jest 37 wnioskiem patentowym spółki Genomtec. Strategia patentowa firmy obejmuje rozszerzenie ochrony tego wynalazku poprzez międzynarodową procedurę PCT.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że szybkie tempo pracy całego zespołu Genomtec pozwoliło nam przejść od etapu koncepcji do opracowania wniosku patentowego i osiągnięcia ważnego kamienia milowego w zaledwie kilka miesięcy. Teraz niewiele już dzieli nas od etapu Proof of Concept. Wierzę, że potencjalny zakres wdrożenia naszej technologii nie ogranicza się do obszarów diagnostyki chorób górnych dróg oddechowych czy onkologii, które już stanowią jedne z najatrakcyjniejszych segmentów rynku diagnostycznego. Ponadto, rozwijana przez nas technologia może być wykorzystywana w badaniach nad lekami, diagnostyce towarzyszącej, dawkowaniu leków, identyfikacji wariantów wirusów, badaniach nad opornymi na leki szczepami bakteryjnymi, a także w medycynie weterynaryjnej i przemyśle spożywczym" - powiedział dr Miron Tokarski, współautor złożonego patentu, Prezes Zarządu, współzałożyciel i główny akcjonariusz Genomtec S.A.

Rozwój projektu onkologicznego był jednym z celów emisji akcji serii M i N, przeprowadzonych w kwietniu tego roku, z których Genomtec pozyskało łącznie 13,1 miliona zł brutto. Od maja do sierpnia tego roku firma przeprowadziła eksperymenty laboratoryjne w zakresie zastosowania metody w diagnostyce jednego z najczęstszych nowotworów. W tym okresie, poprzez analizę różnych możliwych mechanizmów izotermicznej amplifikacji i przeprowadzenie setek testów, stworzono metodę umożliwiającą precyzyjne wykrywanie szeregu wariantów genetycznych charakterystycznych dla markerów onkologicznych.

Rozszerzenie platformy Genomtec ID na obszar diagnostyki onkologicznej oraz złożenie wniosku o ochronę patentową dla nowej metody, pokazuje wszechstronność zastosowania platformy Genomtec ID na dwóch odrębnych rynkach - chorób zakaźnych i onkologii. Ta wszechstronność może znacząco poszerzyć zakres potencjalnego zainteresowania Genomtec i jego platformą technologiczną.

Według raportu firmy Market and Markets globalny rynek diagnostyki nowotworów w 2021 r. był warty 17,2 mld USD. Eksperci tej firmy szacują, że w najbliższych latach średnioroczny wzrost tego rynku będzie wynosił 11,5% i w 2026 r. osiągnie wartość 26,6 mld USD. Firmy farmaceutyczne coraz bardziej koncentrują się na medycynie precyzyjnej, która skupia się na indywidualnych wariantach (mutacjach genetycznych) oraz ich odpowiednich szlakach, co czyni precyzyjną diagnostykę molekularną niezwykle istotną zarówno w rozwoju leków oraz i ich stosowaniu na tym miliardowym rynku.

Innowacyjne rozwiązania Genomtec wykorzystujące amplifikację izotermiczną są systematycznie zabezpieczane poprzez rozszerzanie chmury patentowej. Własność intelektualna stanowi produkt i przewagę konkurencyjną, a rozwijanie chmury patentowej ma istotny wpływ na wartość firmy. Rozmiar i odpowiednie zabezpieczenie chmury są kluczowe dla pozycji spółki na rynku. Rozwiązania Genomtec są chronione od momentu złożenia wniosku patentowego w odpowiednim organie. Spółka posiada obecnie łącznie 10 patentów i ma 37 wniosków o przyznanie patentu, które są w trakcie rozpatrywania.

„Złożenie wniosku patentowego w obszarze onkologii rozszerza zakres zastosowań naszej autorskiej metody SNAAT/LAMP poza obszar diagnostyki chorób zakaźnych i otwiera nam drogę do rozmów ze zdecydowanie szerszym spektrum potencjalnych partnerów w transakcji M&A. Jednocześnie nadal pracujemy nad naszym najbardziej zaawansowanym projektem związanym z diagnostyką chorób zakaźnych układu oddechowego. Współpracujemy z doświadczonymi partnerami CDMO, aby zoptymalizować koszty karty reakcyjnej i analizatora. W kolejnych miesiącach, wraz z rozpoczęciem sezonu chorób układu oddechowego, wznowimy rozpoczęte badania kliniczne. Procesy przybliżające nas do komercjalizacji toczą się równolegle z procesem certyfikacyjnym, tak aby zgodnie z planem uzyskać ciągłość posiadanego dopuszczenia do obrotu i zarejestrować produkty zgodnie z nadchodzącymi wytycznymi IVDR przed końcem maja 2025 r.” – mówi Prezes Miron Tokarski.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus