Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Creotech Instruments zrealizuje nowy projekt z obszaru komunikacji kwantowej

Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments
Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments
Udostępnij

CRI (CREOTECH) – notowana na GPW spółka Deep Tech, rozpoczyna nowy projekt z obszaru telekomunikacji kwantowej pt. „European, Certifiable, Affordable, User-oriented, Secure, Integration-able, Scalable quantum key distribution solutions”. Projekt będzie realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej, w ramach programów Horizon Europe oraz EuroQCI. Spółka będzie zaangażowana w rozwój komunikacji kwantowej w zakresie opracowania, certyfikacji i produkcji zaawansowanych systemów kwantowej dystrybucji klucza (Quantum Key Distribution, QKD). Projekt realizowany będzie w ramach międzynarodowego konsorcjum pod przewodnictwem polskich ekspertów z Creotech Instruments. Partnerami całego przedsięwzięcia będą Austriacki Instytut Technologiczny oraz Instytut Fraunhofera w Niemczech. Projekt rozpocznie się 1 marca br. i potrwa 2,5 roku. Całkowity jego budżet wynosi 7 mln EUR, z czego ok 4,2 mln EUR przypada dla Creotech Instruments.

- Horyzont Europe to ambitny program Komisji Europejskiej w zakresie szeroko pojętych badań naukowych i innowacji. Jestem dumny, że możemy w nim uczestniczyć, a co więcej być liderem tak kluczowego projektu realizowanego dla Komisji. Projekt eCAUSIS to bez wątpienia kolejne, bardzo ważne dla nas przedsięwzięcie z obszaru technologii kwantowych, które mam nadzieję, wzmocni naszą pozycję na tym innowacyjnym i perspektywicznym rynku. Wcześniej Creotech był skupiony na przygotowaniu produktów dla systemów komputerów kwantowych. Teraz wchodzimy na pokrewny rynek telekomunikacji kwantowej. Wartość tego rynku jest wielokrotnie większa i w przeciwieństwie do komputerów kwantowych, nad którymi wciąż trwają badania, telekomunikacja z wykorzystaniem zjawisk kwantowych już jest na całym świecie wdrażana, a w niektórych krajach jest już nawet wykorzystywana do zabezpieczania procesu wyborów parlamentarnych. Unia Europejska zdecydowała, że nie może pozostać za USA i Chinami i potrzebuje własnych producentów certyfikowanych systemów dystrybucji kluczy kwantowych. Do tego zadania wybrała naszą Spółkę. Mamy świetnych specjalistów i doskonałe zaplecze produkcyjne, wszystko to pozwala nam z optymizmem patrzeć na ten wymagający projekt, w którym  będziemy  odpowiedzialni za opracowanie, certyfikację, walidację i produkcję zaawansowanych systemów kwantowej dystrybucji klucza (QKD)  – mówi Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments.

Projekt „European, Certifiable, Affordable, User-oriented, Secure, Integration-able, Scalable quantum key distribution solutions” (eCAUSIS) jest elementem europejskiej inicjatywy EuroQCI wspierającej rozwój strategicznych kompetencji, produktów i infrastruktury do komunikacji kwantowej.

Projekt będzie realizowany w ramach międzynarodowego konsorcjum.

- To wielka satysfakcja dla naszego teamu przewodzić tak zacnemu, międzynarodowemu konsorcjum. Naszymi partnerami są znane instytucje jak Austriacki Instytut Technologiczny oraz Instytut Fraunhofera w Niemczech, które uzupełnią nasze kompetencje od strony protokołów dystrybucji klucza kwantowego oraz komponentów optycznych. – mówi  dr Anna Kamińska, Business Development Manager, odpowiedzialna za całe przedsięwzięcie.

Projekt rozpocznie się 1 marca br. i potrwa 2,5 roku. Całkowity jego budżet wynosi 7 mln EUR, z czego ok 4,2 mln EUR przypada dla Creotech Instruments. Jednocześnie finansowanie w 75 proc. pochodzi ze środków europejskich.

Kwantowa dystrybucja klucza (QKD) to bezpieczna metoda komunikacji, która implementuje protokół kryptograficzny obejmujący elementy mechaniki kwantowej. Umożliwia dwóm stronom utworzenie wspólnego losowego tajnego klucza znanego tylko im, który następnie może być używany do szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości. Bezpieczeństwo szyfrowania, które wykorzystuje kwantową dystrybucję klucza, opiera się na podstawach mechaniki kwantowej, w przeciwieństwie do tradycyjnej kryptografii klucza publicznego, która opiera się na trudnościach obliczeniowych niektórych funkcji matematycznych. QKD ma możliwe do udowodnienia bezpieczeństwo oparte na teorii informacji i tajemnicy dystrybucji.

Natomiast to nie jedyny duży projekt z obszaru kwantowego, przy którym bierze udział polski zespół specjalistów z Creotech Instruments. W ubiegłym roku firma została wybrana do konsorcjów realizujących przełomowe projekty budowy dwóch komputerów kwantowych. Jeden z nich dotyczy powstania pierwszego dużego komputera kwantowego dla Komisji Europejskiej, którego celem jest budowa 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 roku oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego rozwiązania do 2029 roku. Drugi projekt związany jest z realizacją polskiego komputera kwantowego, który powstać ma w infrastrukturze HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

Spółka wspólnie z licznymi międzynarodowymi partnerami, m.in. University of Oxford, pracuje również nad standardem Sinara. Pozwala on z prostych elektronicznych „klocków” składać systemy kontrolno-pomiarowe, m.in. dla komputerów kwantowych.

Przewiduje się, że globalny rynek dystrybucji klucza kwantowego (QKD) osiągnie 5,2 mld USD do 2028 r., z 1.4 mld USD w 2021 r., przy CAGR wynoszącym 19,56% w latach 2022-2028 (za MarketResearch).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus