Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: Alumetal – konferencja z zarządem po wynikach za 3Q22

Udostępnij

Wyniki AML (ALUMETAL) za 3Q22 są kolejny raz bardzo dobre, a dodatkowo towarzyszył im optymistyczny przekaz ze strony zarządu na temat rynku. Przychody wzrosły o 41,8% r/r, co jednak jest głównie zasługą wzrostu cen surowców i jego przeniesienia na ceny produktów. Tonażowo sprzedaż stopów zrealizowana przez Alumetal wyniosła 58,7 tys. ton, co jest wielkością większą o 6,3% r/r. Zarząd informację tą opatrzył komentarzem dotyczącym najważniejszego dla spółki rynku zbytu, czyli koncernów motoryzacyjnych, a mianowicie że mają one już zdecydowanie mniejsze problemy związane z brakami podzespołów, a zwłaszcza procesorów, produkują stabilniej i bardziej optymistycznie patrzą na najbliższą przyszłość. Co prawda w ilości rejestracji samochodów w UE kolejny kwartał odnotowano spadek, ale jak zwraca zarząd uwagę, był on już „zaledwie” jednoprocentowy (w 2Q22 było to -17% r/r, a w 1Q22 -12% r/r). Według zarządu klienci motoryzacyjni zapowiadają wysoki poziom produkcji zarówno na resztę bieżącego roku, jak i na pierwszą połowę przyszłego.

Wysoka zmienność na rynku metali zadziałała na wysoką zmienność marży benchmarkowej przetopu aluminium, przy czym cały zakres wahań odbywał się powyżej wieloletniej średniej tej marży. W dodatku jej notowania z ostatnich tygodni wskazują na ponowne zmierzanie w kierunku rekordowych poziomów. W ujęciu średniokwartalnym marża wyniosła 647 EUR/t, co jest wartością wyższą o 28% od średniej marży z 2021r. i jednocześnie wyższą o 71% od średniej 10-letniej. W efekcie spółka wypracowała ponownie EBITDA / tonę znacznie wyższą niż wieloletnia przeciętna. W 3Q22 wyniosła 1104 PLN / tonę produktu, co jest trzecim kwartałem z rzędu z wartością powyżej 1000 PLN. Sprzyjający rynek pozwolił na wypracowanie zysku operacyjnego w wysokości 56,3 mln PLN, co oznacza wzrost o 53,9% r/r oraz znormalizowanego zysku netto 45,5 mln PLN, czyli wyższego o 58,6% r/r. Nominalnie zysk netto wyniósł 58,7 mln PLN (+102,6% r/r), a od znormalizowanego różni się wpływem wyceny aktywa z tytułu zwolnienia z podatku CIT, co jest efektem intensyfikacji dostaw urządzeń i prac montażowych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Nowej Soli oraz związanym z tym wzrostem wartości aktywa podatkowego. Konsekwencją jest też spadek stawki CIT dla spółki do 6,2%. Aktywo ma być rozliczane począwszy od grudnia bieżącego roku.

Warto zwrócić uwagę na znacznie wyższe przepływy operacyjne niż wyniosła wartość EBITDA, co jest konsekwencją spadku cen złomu i aluminium o około 10% wobec poziomu cen z 2Q22. W efekcie spadło zapotrzebowanie na kapitał obrotowy i uwolnienia środków w nim ulokowanych.

Pozostałe istotne informacje podane podczas konferencji:

  • Przejęcie przez Norsk Hydro jest na etapie analizy ze strony Komisji Europejskiej. Obecnie strony zostały poproszone o przekazanie szeregu dokumentów, a postępowanie jest zawieszone do lutego 2023 r.
  • Rozbudowywany wydział automatycznego przygotowania surowców złomowych w Nowej Soli w bieżącym miesiącu rozpoczyna działalność operacyjną.
  • W ramach rozbudowy mocy produkcyjnych stopów wstępnych w Gorzycach w 1Q23 będą prowadzone montaże urządzeń, a produkcja ma ruszyć w 2Q23.
  • Zadłużenie spółki wzrosło do poziomu netto 258,3 mln PLN, do czego przyczyniły się w skali 9 miesięcy: 70,8 mln PLN wydatków inwestycyjnych, 106,0 mln PLN wypłaty dywidendy i 122,0 mln PLN wzrostu zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Mimo znacznego wzrostu zadłużenia wskaźnik dług netto/EBITDA wzrósł jedynie do wartości 0,9.
  • Kontraktacja gazu na 2023r. W 2 zakładach w 100% jest zakupiony po cenach niższych niż obecne, w 1 w 50% zakontraktowanym i w 1 na 1Q tylko.
  • Capex w 3Q22 wyniósł 22,3 mln PLN, z czego 4,3 mln PLN to były wydatki odtworzeniowe, a 18,0 mln PLN to wydatki na rozwój.
  • Na 2023r. spółka zapowiada już znacznie mniejsze wydatki inwestycyjne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus