Giełdowa spółka wykona prace wykonawcze przy projekcie farmy wiatrowej w woj. śląskim. Wartość zlecenia to 23,25 mln zł netto.
Zakres prac, za które odpowiedzialny będzie lider wykonawstwa OZE w Polsce, obejmuje budowę dróg dojazdowych, placów montażowych, fundamentów wraz ze wzmocnieniem podłoża, budowę linii średniego i wysokiego napięcia oraz stacji elektroenergetycznej (GPO). Prace projektowe w zakresie dróg i linii kablowych wykona spółka zależna Grupy OND (ONDE) – przejęty w zeszłym roku IDE Projekt. Gotowa elektrownia będzie składać się z trzech turbin Vestas o mocy 3 MW każda. Ustalony w umowie okres realizacji to nieco ponad 12 miesięcy od jej podpisania.
– Dzięki naszemu doświadczeniu osiągnęliśmy pozycję lidera wykonawstwa projektów wiatrowych w Polsce, realizowanych w formule EPC. Kompleksowe zlecenia, obejmujące również obszar projektowania, pozwalają na wykorzystanie szerokich kompetencji Grupy i zatrzymanie marży wewnątrz organizacji. – mówi Piotr Gutowski, wiceprezes ONDE SA.
Według zarządu ONDE rynek OZE jest skazany na sukces i będzie szybko się rozwijał w związku z koniecznością znacznego przyspieszenia transformacji energetycznej i odejścia od paliw kopalnych.
- Liczymy na to, że Sejm, zgodnie z deklaracjami, przegłosuje jeszcze w czerwcu liberalizację ustawy odległościowej. Według analityków rynkowych pozwoli to zwiększyć potencjał energetyczny Polski nawet o dodatkowe 10 GW. - podkreśla Piotr Gutowski. – Trzeba otworzyć drzwi do rozwoju OZE w Polsce, bo energia z wiatru i słońca to zarówno sposób na szybkie i skuteczne uniezależnienie od dostaw surowców z Rosji, jak i panaceum na rosnące rachunki za prąd.
Według analiz PSEW i Instytutu Jagiellońskiego cena energii elektrycznej produkowanej w elektrowniach wiatrowych jest ponad trzykrotnie tańsza, niż w przypadku konwencjonalnych elektrowni wykorzystujących węgiel czy gaz.
Dodatkowym impulsem do rozwoju rynku powinno być pozyskanie środków unijnych w ramach KPO. W Planie założono 300 mln euro budżetu na poprawę efektywności przesyłu energii oraz stabilności sieci elektroenergetycznej, co oznacza modernizację 379 km sieci przesyłowych. Posłużą one do przyłączania nowych mocy OZE.