Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

ONDE wybuduje elektrownię wiatrową o mocy 32,4 MW

Udostępnij

Giełdowa spółka pozyskała wart 24 mln zł kontrakt na część prac budowlanych w związku z budową 32,4-megawotwej farmy wiatrowej w woj. zachodniopomorskim.

Zakres zlecenia, za które odpowiedzialny będzie lider wykonawstwa OZE w Polsce, obejmuje wybudowanie dróg i fundamentów pod elektrownię wiatrową, złożoną z 9-turbin Vestas. Docelowo moc instalacji będzie miała ponad 32 MW. Termin zakończenia prac to drugi kwartał 2023 r. Inwestorem projektu jest Enertrag,  dla którego OND (ONDE) realizuje  w tej chwili dwa kontrakty w tym samym regionie. Łącznie w ramach tych dwóch projektów powstanie 59 wież wiatrowych o całkowitym potencjale 185 MW. Prace na aktualnie realizowanych kontraktach  zakończą się w ciągu 2-3 miesięcy.

–  To już trzecia nasza realizacja dla tego inwestora, co nas bardzo cieszy, bo to dowód nie tylko dobrych relacji, ale też zaufania do naszych kompetencji - mówi Piotr Gutowski , Wiceprezes ONDE. – Dalej pracujemy nad rozbudową naszego backlogu i spodziewamy się, że będzie rósł w najbliższych miesiącach. Inwestycje w OZE muszą wyraźnie przyspieszyć z uwagi na potrzebę uniezależnienia od paliw kopalnych. Czysta energia z własnych źródeł to obecnie kwestia strategiczna dla Polski i Europy. – dodaje Piotr Gutowski.   

Zarząd ONDE podkreśla jednocześnie, że zgodnie z deklaracjami rządu, już w czerwcu mają zostać zniesione ograniczenia w budowie lądowych farm wiatrowych, zapisane w tzw. ustawie 10H. To uwolni znaczne areały pod budowę tych instalacji i wpłynie na zwiększenie inwestycji w ten obszar energetyki.

Po wejściu nowelizacji w życie, nastąpi ponowny  boom w zakresie dewelopmentu farm wiatrowych, który przełoży się wkrótce na inwestycje w nowoczesne, wydajne parki wiatrowe . Poza tym ceny energii są na takich poziomach, że budowa instalacji OZE staje się coraz bardziej opłacalna – i to nie tylko dla inwestorów finansowych, ale również dla odbiorców przemysłowych, którzy coraz chętniej decydują się na kontrakty w formule PPA, polegające na bezpośrednim zakupie zielonej energii od wytwórcy. – mówi Piotr Gutowski.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus