- 2021 to rok dynamicznej transformacji spółki Mabion od startupu biotechnologicznego do firmy biofarmaceutycznej, która rozpoczęła fazę komercjalizacji opracowanych technologii w obszarze CDMO.
- Nowe otwarcie – po 15 latach budowania kompetencji i rozwoju, pierwsze przychody, pozytywna EBITDA i zysk netto Spółki w 4 kwartale 2021 głównie na skutek realizacji kontraktu dla Novavax:
- 55,3 mln PLN przychodów w 4Q 2021
- 27,4 mln PLN EBITDA w 4Q 2021
- 37,1 mln PLN zysk netto w 4Q 2021
- Bardzo dobre wyniki finansowe w całym 2021 roku – prawie 57 mln PLN przychodów i zysk netto sięgający 2 mln PLN
- Zgodnie z założeniami systematyczne zwiększanie wolumenu produkcji antygenu w 1Q 2022 i kolejnych kwartałach tego roku
- Osiągnięcie docelowej liczby wyprodukowanych miesięcznie serii antygenu na istniejących dwóch bioreaktorach od połowy 2022 roku
- W planach podwojenie mocy produkcyjnych do czterech bioreaktorów na początku 2023 roku w istniejącym zakładzie i koncentracja na maksymalizacji rentowności oraz dalszym wzroście wyników
W wyniku finansowym za rok 2021 Spółka rozpoznała 56,9 mln PLN przychodów w porównaniu do braku przychodów w roku 2020. Na poziomie EBITDA Spółka zanotowała stratę w wysokości 1 mln PLN w porównaniu do straty w wysokości 44,8 mln PLN w 2020, a zysk netto za cały rok wyniósł 1,9 mln PLN przy stracie netto 55,8 mln PLN wygenerowanej w 2020. Przełomowym w skali całej historii spółki okazał się 4 kwartał 2021, który Spółka zakończyła z 55,3 mln PLN przychodu, 27,4 mln PLN dodatniej EBITDA i 37,1 mln PLN zysku netto.
“Pozytywny wynik finansowy roku 2021 został wygenerowany przede wszystkim w ostatnim kwartale, w którym dotychczasowe działania operacyjne przełożyły się na ponad 55 mln PLN przychodu. Na ten wynik na poziomie przychodowym, złożył się zarówno efekt zmiany w zakresie partneringu przy komercjalizacji projektu CD20, jak i realizacja naszej pierwszej umowy na kontraktową produkcję antygenu dla firmy Novavax. Z tytułu partneringu przy komercjalizacji projektu CD20, Spółka rozpoznała jednorazowy przychód wynikający z otrzymanych w poprzednich latach bezzwrotnych zaliczek wynikających z praw do dystrybucji na skutek zakończenia współpracy z Mylan na poziomie 20,8 mln PLN. W głównej mierze jednak, w wyniku rozpoczęcia produkcji na rzecz Novavax, Spółka już w 4 kwartale 2021 rozpoznała przychody na poziomie 33,2 mln PLN. Przychody z realizacji kontraktu z Novavax Spółka rozpoznała zgodnie z MSSF stosując metodę pomiaru postępów, opartej na nakładach i odpowiedniej prezentacji nabywanych surowców przy jednoczesnym wyodrębnieniu komponentu leasingowego. W efekcie uzyskane 27,4 mln PLN EBITDA w 4 kwartale niemal w całości pokryły stratę na tym poziomie wygenerowaną w trzech poprzednich kwartałach roku 2021. Dodatkowym wsparciem zysku netto, który wyniósł w 4 kwartale 2021 roku 37,1 mln PLN było po raz pierwszy rozpoznanie w 4 kwartale 2021 aktywa podatkowego o wartości 12,2 mln PLN. Perspektywa generowania zysków w ramach działalności strefowej i pozastrefowej w kolejnych okresach sprawozdawczych daje nam możliwość pełnego korzystania z działania w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz możliwość rozliczania strat z lat ubiegłych” – mówi Grzegorz Grabowicz, Członek Zarządu ds. Finansowych Mabion S.A.
Spółka Mabion osiągnęła w 2021 roku skonsolidowane przychody w wysokości 56,9 mln PLN, wobec braku przychodów w latach 2019 i 2020. Spółka zakończyła ubiegły rok zyskiem netto na poziomie blisko 2 mln PLN. Stan gotówki na koniec 2021 roku wynosił 48,7 mln PLN.
“Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników finansowych całego 2021 roku, a w szczególności z w wyników czwartego kwartału, w którym pojawiły się pierwsze przychody z tytułu realizacji umowy z Novavax. Rosnące tempo realizacji kontraktu z Novavax, przełoży się na wzrost przychodów i zysków w kolejnych kwartałach i latach. Jestem przekonany, że realizacja tego scenariusza sprawi, że inwestorzy będą również usatysfakcjonowani wynikami, które będziemy pokazywać w kolejnych okresach. Tym samym, pokazujemy, że Mabion zakończył rozdział biotechnologicznego start-up’u i rozpoczął etap rozwoju w kierunku dojrzałej, rentownej firmy biofarmaceutycznej. Percepcja ta powinna się utrwalać wraz z wynikami kolejnych kwartałów” - mówi Krzysztof Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Mabion S.A.
Wraz z pierwszymi pozytywnymi wynikami finansowymi Mabion staje się partnerem do współpracy dla instytucji finansowych, w tym międzynarodowych, z którymi prowadzi rozmowy o finansowaniu dłużnym niezbędnym do dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych tj. budowy drugiego zakładu.
“Pomimo tego, iż jesteśmy przekonani, że zbudowanie drugiego zakładu produkcyjnego może być kolejnym przełomowym momentem w rozwoju Spółki, to nie jesteśmy jeszcze w pełni przygotowani na rozpoczęcie tej inwestycji. Wynika to głównie z potrzeby zorganizowania niezbędnego finansowania. Inwestycje w budowę nowego zakładu chcemy finansować z wygenerowanych środków własnych i z finansowania dłużnego. Będziemy także ubiegać się o kolejne dotacje z krajowych i unijnych programów wsparcia dla innowacyjnych firm. W międzyczasie zależy nam na tym, aby wygenerowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wzmocniły bilans spółki, po to żeby od strony finansowej być przygotowanym do realizacji ambitnego planu inwestycyjnego. Chciałbym podkreślić, iż w naszych działaniach związanych ze zorganizowaniem finansowania niezbędnego do budowy drugiego zakładu nie rozważamy ani nie pracujemy nad emisją akcji” – komentuje Krzysztof Kaczmarczyk.
Największym sukcesem spółki MAB (MABION) w 2021 roku było podpisanie umowy z amerykańską firmą Novavax na kontraktowe wytwarzanie antygenu do szczepionki na COVID-19 oraz rozpoczęcie jej realizacji. Wieloletnia umowa z Novavax o wartości 372 mln USD jest jedną z największych jaką zawarła jakakolwiek polska firma biotechnologiczna i ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju spółki Mabion.
“Współpraca z Novavax rozwija się bardzo dobrze, a prace przebiegają zgodnie z planem. Co ważne, intensyfikujemy naszą współpracę z miesiąca na miesiąc poprzez rozszerzenie o dwa dodatkowe obszary zleceń, które obejmują usługę produkcji w środowisku GMP banków komórkowych oraz usługi analityki kontraktowej w zakresie kontroli jakości produktu. Doceniamy zaufanie jakim obdarzył nas Novavax i rozmawiamy z naszym amerykańskim partnerem o kolejnych zleceniach w istniejących i nowych obszarach. Wyspecjalizowane kompetencje naszego zespołu pozwalają nam wierzyć, iż istnieje znaczący potencjał do dalszego rozszerzania zakresu obecnej współpracy w nieodległej przyszłości” – mówi dr Sławomir Jaros, Członek Zarządu Mabion S.A. ds. Naukowych i Operacyjnych.
Mabion realizuje wszystkie działania związane z produkcją antygenu szczepionkowego zgodnie z harmonogramem i ustaleniami oraz na bieżąco otrzymuje płatności od Novavax. Od początku współpracy do dnia publikacji sprawozdania finansowego za rok 2021, Spółka otrzymała w sumie 23,5 mln USD z tytułu różnych zleceń i przedpłat. Niedawno Spółka Mabion uzyskała wpis do rejestru Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) jako wytwórca substancji czynnej SARS-CoV-2 rS, spełniając tym samym ostatni warunek regulacyjny, za który był odpowiedzialny Mabion w ramach umowy z Novavax.
Docelową skalę produkcji antygenu na 2 bioreaktorach Mabion ma osiągnąć w drugiej połowie bieżącego roku. Rozbudowa mocy produkcyjnych o kolejne dwa bioreaktory zaplanowana jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 r. W tym celu pod koniec listopada ubiegłego roku Mabion podpisał umowę na zakup czterech bioreaktorów o pojemności 2.500 litrów każdy. Dwa z czterech nowych bioreaktorów w ramach procesu modernizacji zastąpią te, które są aktualnie wykorzystywane.
Mabion rozpoczął regularne wytwarzanie antygenu w czwartym kwartale 2021 i wszedł w pierwszy kwartał 2022 z odpowiednią dynamiką produkcji, która będzie zwiększać się z miesiąca na miesiąc w pierwszym półroczu tego roku.
“Obecnie mamy zakontraktowane 100% naszych mocy produkcyjnych, co jest dobrym prognostykiem na najbliższą przyszłość. Planujemy także zwiększyć zatrudnienie o kilkadziesiąt osób, które są nam niezbędne przy tak dynamicznie rozwijającej się działalności. Szacujemy, że nasze zatrudnienie powinno osiągnąć około 300 osób na koniec 2022 r. Obecnie nasz zakład już pracuje w trybie 24h na dobę przez siedem dni w tygodniu a nowe osoby są szkolone tak, aby zabezpieczyć rosnącą intensywność wytwarzania. Nowe zatrudnienia planowane na ten rok również stanowią element przygotowywania się do utrzymania trybu pracy ciągłej już na dwóch liniach wytwórczych obejmujących łącznie cztery bioreaktory w przyszłym roku” - dodaje dr Sławomir Jaros.
Równolegle do rozwoju gałęzi biznesu CDMO, najważniejszym własnym projektem spółki Mabion jest lek biopodobny MabionCD20, który jest obecnie na etapie przygotowań do badania klinicznego, po zakończeniu, którego Spółka złoży do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o dopuszczenie leku na rynek Unii Europejskiej. Lek MabionCD20 ma duże szanse na osiągnięcie sukcesu rynkowego, czego potwierdzeniem jest dwukrotnie realizowane na zlecenie Mabion w 2021 i 2022 roku badanie rynku przez zewnętrzną firmę doradczą L.E.K. Consulting. Badania rynkowe przeprowadzone przez L.E.K. Consulting wskazują na niezmiennie dobre perspektywy rynkowe i wysoką wartość rynku leków biopodobnych do rituximabu w kolejnych latach.
Mabion dokonał również przeglądu perspektyw rynku CDMO, który uważa za bardzo atrakcyjny. Na rok 2021, wartość globalnego rynku CDMO szacuje się na ok. 70 mld EUR, z czego rynek CDMO dla leków biologicznych wynosi 22 mld EUR z oczekiwaną średnioroczna stopa wzrostu w latach 2020 – 2022 na poziomie 5,9%. Mabion jako zintegrowana firma biotechnologiczna, której kompetencje obejmują cały łańcuch wartości rozwoju leków biopodobnych, ma szanse na pozyskanie kontraktów na rynku CDMO mimo silnej konkurencji. Rynek CDMO jest rynkiem o ogromnym potencjale rozwoju, z racji stałego wzrostu wydatków na badania i rozwój w farmakologii, wzrost liczby molekuł w fazie rozwoju oraz większą skłonność firm farmaceutycznych i biotechnologicznych do korzystania z outsourcingu produkcji.
W ubiegłym roku Mabion rozpoczął również działania nakierowane na pozyskanie inwestora strategicznego. Jednakże rozpoczęcie współpracy z Novavax, spowodowało konieczność oceny na nowo tej sytuacji przez potencjalnych inwestorów i w naturalny sposób przełożyło się na tempo procesu oraz przesunięcie terminu jego zakończenia z pierwotnie zakładanego końca 2021 roku na rok bieżący.
“W uzgodnieniu z naszym doradcą - Rothschild & Co, podjęliśmy decyzję, aby pierwotnie zakładany termin wyłonienia inwestora na koniec 2021 przesunąć na 2022 rok. Współpraca z Novavax jest także kolejnym argumentem w procesie pozyskiwania nowych partnerów biznesowych z obszaru CDMO oraz w rozmowach z potencjalnymi inwestorami” - mówi Krzysztof Kaczmarczyk.
Zarząd Mabion pracuje nad nową strategią Spółki, która określi jego cele na kolejne kilka lat, w tym dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych, harmonogram rozwoju klinicznego leku MabionCD20, portfolio produktowe, dywersyfikację i dalszy rozwój obszaru CDMO. Strategia Spółki określi też cele finansowe na najbliższe 5 lat.
“Jako zarząd wierzymy, że nowa strategia odbuduje przekonanie inwestorów, że Mabion jest firmą z dużym potencjałem, która otwiera nowy rozdział szybkiego wzrostu i trwałej rentowności biznesu. Wkrótce będziemy chcieli ją zaprezentować inwestorom i akcjonariuszom” – komentuje Krzysztof Kaczmarczyk.
Mabion wykorzystał budowane przez 15 lat doświadczenie i przeszedł transformację od startupu biotechnologicznego do zintegrowanej firmy biofarmaceutycznej, która pozyskała przełomowy kontrakt z Novavax udowadniając, że skutecznie komercjalizuje swoje kompetencje.
“Ponad rok temu stanęliśmy przed strategicznym wyborem dalszej drogi rozwoju naszej firmy i podjęliśmy słuszną decyzję, która przyniosła nam sukces w postaci podpisania umowy z amerykańskim koncernem Novavax. Chciałbym podkreślić, że wybór jakiego dokonaliśmy okazał się przełomowy dla przyszłości Spółki Mabion, ponieważ teraz jesteśmy firmą nie tylko rozwijającą własne projekty leków biopodobnych, ale mamy potwierdzone kompetencje w produkcji kontraktowej i rozwoju leków na zlecenie, działając w modelu CDMO” - mówi Adam Pietruszkiewicz, Członek Zarządu Mabion S.A. ds. Sprzedaży.