Pierwszy etap VAT w kontrakcie e-Podatki jest gotowy do fazy testowej, podało SGN (SYGNITY). Nowe funkcjonalności mają zostać oddane do użytku w II połowie 2017 roku
"Generalny wykonawca kontraktu przygotowany jest do uruchomienia kolejnej strategicznej dla Administracji Podatkowej funkcjonalności do obsługi podatku od towarów i usług w terminie ustalonym z Ministerstwem Finansów. Przygotowane oprogramowanie przechodzi obecnie w fazę testów i wdrożenia pilotażowego" - czytamy w komunikacie.
Ostatnie trzy miesiące to dla Sygnity i Ministerstwa Finansów praca nad kluczowym dla Systemu e-Podatki obszarem VAT w zakresie rejestracji i obsługi (również online) deklaracji, analizy ryzyka, zwrotów, nadpłat oraz szerokiego zakresu rozliczeń, podano również.
"Centralizacja oraz digitalizacja przepływu danych przyczyni się do uszczelnienia rozliczania podatku VAT, a w konsekwencji zwiększenia efektywności jego poboru. Pozwoli również na optymalizację kosztów i procesów po stronie Administracji Publicznej. To nie koniec planowanych innowacji. Warto podkreślić, że równocześnie nowy system ułatwi rozliczenia VAT użytkownikom, którzy po zalogowaniu będą mogli kontaktować się z Administracją Podatkową bezpośrednio przez Portal Podatkowy" - wskazano w informacji.
"Po oddanych na koniec 2015 roku funkcjonalnościach w obszarach podatku od spadków i darowizn, czynności cywilno-prawnych oraz karty podatkowej, Sygnity wspólnie z zamawiającym przygotowało strategiczny dla państwa system rozliczania jednego z najbardziej powszechnych w Polsce podatków, czyli VAT-u. To kolejny etap prac, który został zrealizowany zgodnie z harmonogramem przyjętym na początku naszej współpracy" - powiedział wiceprezes Sygnity Roman Durka, cytowany w komunikacie.
Zaznaczył, że projekt obejmuje coraz większe obszary działania polskiej Administracji Podatkowej. Mamy świadomość, jak jest on istotny z punktu widzenia interesów państwa oraz komfortu podatników.
"e-Podatki to obecnie jeden z najważniejszych projektów w administracji publicznej, w którym wdrażamy nasze autorskie rozwiązanie. [...] Kolejne etapy prac nad tym projektem, tak jak dotychczas, będą realizowane zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Finansów. Celem obu stron jest wspólne, skuteczne działanie zakończone wdrożeniem pełnej funkcjonalności VAT w 2017 roku" - podsumował Durka.
Po etapie testów nastąpi pilotażowe wdrożenie systemu w kilku urzędach. Dodatkowo, na tym etapie projektu, w ramach prac nad Centralnym Rejestrem Pełnomocnictw Ogólnych, powstał interfejs przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego, dzięki którym będą one mogły automatycznie pobierać dane o pełnomocnikach, wskazano w materiale.
"Równolegle zrealizowana została usługa udostępniania informacji o dochodach Miejskim Ośrodkom Pomocy Społecznej pod kątem programu 500+, z której już w tej chwili skorzystano blisko 4 mln razy. Nowe funkcjonalności mają zostać oddane do użytku w drugiej połowie 2017 roku" - podsumowano w komunikacie.
Sygnity to producent oprogramowania, zajmujący się tworzeniem zaawansowanych systemów informatycznych dla firm oraz świadczeniem usług IT. W roku finansowym 2014/2015 (1 października 2014 - 30 września 2015) skonsolidowane przychody spółki wyniosły 429,3 mln zł.