Decyzja o wzięciu kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest łatwa i zwykle wiąże się z koniecznością poznania wielu skomplikowanych pojęć. Jednymi z najczęściej stosowanych skrótów, które znajdziesz w kontekście pożyczek i kredytów są BIK oraz KRD. Co oznaczają? Sprawdź!
Pożyczka gotówkowa a BIK – jak to rozumieć?
Pożyczka bez BIK na dowód to jedno z częstych zapytań wpisywanych przez internautów do wyszukiwarki. Czym jest wspomniany BIK? To nic innego, jak skrót od Biura Informacji Kredytowej, czyli instytucji, której celem jest gromadzenie, przetwarzanie, a także udostępnianie danych związanych z różnego rodzaju zobowiązaniami finansowymi klientów banków czy firm pożyczkowych.
Dane przetwarzane i przechowywane w BIK mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne dla osoby zainteresowanej wzięciem pożyczki gotówkowej. Wynika to z faktu, że BIK dysponuje informacjami m.in. o rzetelnym regulowaniu kredytu bądź opóźnieniach w spłacie rat. Na tym jednak możliwości Biura Informacji Kredytowej się nie kończą. Bank może bowiem zlecić ocenę wiarygodności kredytowej potencjalnego klienta – jest to tzw. scoring.
Pożyczka przez Internet a zgoda na przetwarzanie danych w BIK
Wiesz już, że BIK dysponuje nie tylko informacjami o Twoich zobowiązaniach finansowych, ale też o tym czy regularnie je spłacasz. W takiej sytuacji warto wyrazić zgodę na przetwarzanie danych po spłaceniu wszystkich dotychczasowych pożyczek czy kredytów. Dzięki temu budujesz pozytywną historię w bazie i zwiększasz swoje szanse np. na kolejną pożyczkę przez Internet. Jest to ważne również dlatego, że w ten sposób nie jesteś anonimowym klientem - może to być pozytywnie rozpatrywane np. w sytuacji, gdy zechcesz kupić coś na raty, wziąć kredyt lub szybką pożyczkę gotówkową.
Pożyczka online bez BIK – czy to ma sens?
Pamiętaj, że weryfikacja Twojej historii dotychczasowych zobowiązań finansowych w BIK nie jest czymś, czego należy się obawiać. Przeciwnie, informacje w nim zawarte mogą pomóc Ci w zaciągnięciu pożyczki gotówkowej w PKO Banku Polskim Co więcej, na stronie banku możesz zamówić raport BIK, by sprawdzić swoją historię kredytową i upewnić się, że nie widniejesz na liście dłużników. W ten sposób upewnisz się co do swoich szans na pożyczkę lub kredyt. Brak opóźnień w spłatach, a tym samym pozytywna historia mogą przyczynić się do tego, że szybciej otrzymasz pożyczkę gotówkową w takiej kwocie, na której Ci zależy.
Czy wiesz, że… w razie kradzieży dowodu, możesz za darmo za pośrednictwem BIK zgłosić konieczność zastrzeżenia dowodu? Dzięki temu uniemożliwisz złodziejowi zaciągnięcie tzw. „chwilówki” czy innych zobowiązań finansowych na Twoje nazwisko! |
KRD – skuteczna bariera na drodze do pożyczki gotówkowej online
KRD to kolejny skrót, który warto znać, tym bardziej, że jest ściśle powiązany z tematem pożyczek gotówkowych. To nic innego jak Krajowy Rejestr Długów, który jest kluczowy dla osoby zainteresowanej zaciągnięciem kredytu lub wzięciem pożyczki online. Dla pożyczkodawców umieszczenie pożyczkobiorcy w Krajowym Rejestrze Długów jest korzystne, ponieważ pozwala szybciej wyegzekwować zaległe należności. Osoba wpisana do KRD traci wiarygodność, co w rezultacie może uniemożliwić jej zaciągnięcie kolejnych pożyczek gotówkowych czy kredytów.
Za co można być wpisanym do KRD?
Do KRD można być wpisanym choćby za nieterminowe spłacanie zobowiązań, niepłacenie rachunków, mandatów itd. Pamiętaj jednak, że niewielkie opóźnienia w spłatach nie stanowią większego zagrożenia wpisem do KRD. Do rejestru mogą trafić natomiast osoby fizyczne, których zaległości zaczynają się od 200 zł. Jak w praktyce wygląda proces wpisywania dłużnika do KRD?
- Po upływie minimum 60 dni od daty wyznaczonej spłaty, wierzyciel może listownie wezwać dłużnika do uregulowania długu z informacją o zamiarze wpisania go do Krajowego Rejestru Długów.
- Jeśli w ciągu kolejnego miesiąca dłużnik nie ureguluje zaległości, wierzyciel może oficjalnie zgłosić go do KRD.
To ważne: jeśli w ciągu 14 dni od daty wpisania do KRD dłużnik ureguluje swój dług, jego dane z KRD zostaną usunięte.