Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Każdy powinien móc świadomie wyrazić zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku, głosu lub tego, co pozostawił po sobie w internecie - uważa prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego. Powinniśmy mieć prawo do bycia zapomnianym przez sztuczną inteligencję - dodała.
Nvidia, flagowy dostawca chipów stosowanych w sztucznej inteligencji, zastąpi w Średniej Przemysłowej Dow Jones spółkę Intel, obecną w indeksie od 25 lat i najmocniej przecenioną w nim w tym roku, informuje Bloomberg.
Grupa Azoty Polyolefins uzgodniła z instytucjami finansującymi umowę wydłużającą finasowanie Polimerów Police do 29 listopada br. - poinformowała w komunikacie Grupa Azoty. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.
Cmentarz jest miejscem refleksji, modlitwy i ciszy. Handel, jedzenie lub rozrywka w tym miejscu to gruba pomyłka - powiedział PAP dyrektor Zarządu Cmentarza Bródzieńskiego w Warszawie ks. prał. Jerzy Gołębiewski. Dodał, że przesadna liczba zniczy i kwiatów, bez modlitwy nie pomoże zmarłym a niszczy środowisko naturalne.
Zwiększenie sieci płatnych dróg o ok. 1,6 tys. km od 1 listopada tego roku zakłada rządowe rozporządzenie, które zacznie obowiązywać w piątek. Nowe przepisy dotyczą wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, czyli ciężarówek i autobusów.
Wrześniowy, zaskakujący spadek sprzedaży detalicznej nie powtórzy się w październiku – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor. Przyznał jednak, że dane płynące z rynku wskazują na większą ostrożność konsumentów w wydawaniu pieniędzy.
Kłopoty branży pogłębia sytuacja gospodarcza w Europie, zwłaszcza w Niemczech, gdzie spadek produkcji i popytu bezpośrednio przekłada się na spadek liczby zleceń dla polskich przewoźników.
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy zignorowali słabe dane z rynku pracy, nabrali za to wiary, że Fed na listopadowym posiedzeniu zdecyduje o kolejnej obniżce stóp proc. W centrum uwagi były wyniki firm technologicznych, w tym Amazona i Apple.
Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” przedstawił w piątek ostateczne przewidywania swych dziennikarzy dotyczące wyniku wyborów w USA, zakładające wygraną Donalda Trumpa nieznaczną większością głosów. Z zastrzeżeniem, że przy wyrównanym wyścigu prognozy opierają się w dużej mierze na przeczuciach.
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy zignorowali słabe dane z rynku pracy, nabrali za to wiary, że Fed na listopadowym posiedzeniu zdecyduje o kolejnej obniżce stóp proc. W centrum uwagi były wyniki firm technologicznych, w tym Amazona i Apple.
Grupa Elenger podpisała umowę z niemieckim koncernem energetycznym EWE AG na przejęcie całej działalności biznesowej grupy EWE w Polsce za 120 mln euro. Transakcja obejmuje sieć dystrybucji gazu ziemnego w Polsce Zachodniej oraz wszystkie linie biznesowe sprzedaży energii.
Rynki europejskie wzrosły w piątek, rozpoczynając listopad w pozytywnych nastrojach, a inwestorzy analizowali ważny raport o zatrudnieniu w USA, który może przybliżać Fed do decyzji o kolejnej obniżce stóp proc.
Unia Europejska i Japonia poinformowały w piątek w Tokio, że zawarły partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w tym również bezpieczeństwa morskiego, zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych. "Otwieramy nowy rozdział w naszych stosunkach" - powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell.
MSZ Rosji podało w piątek, że szef resortu Siergiej Ławrow planuje udać się na Maltę w związku ze spotkaniem ministrów spraw zagranicznych OBWE w dniach 5-6 grudnia. Byłaby to pierwsza wizyta Ławrowa w kraju UE od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę.
W serii sondaży CNN z siedmiu kluczowych stanów Kamala Harris wygrywa w czterech z nich, przegrywa w dwóch, a w jednym - Pensylwanii - ma równe poparcie z Donaldem Trumpem. Inne nowe badania wskazują jednak na niewielką przewagę kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w USA.
Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w październiku o 12 tys. Oczekiwano zwyżki o 100 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 223 tys., po korekcie z 254 tys. - podał amerykański Departament Pracy.
Kontrakty w USA zwyżkują, na plusach są też główne indeksy w Europie. Inwestorzy analizują październikowe, słabe dane z amerykańskiego rynku pracy i wyniki spółek, czekając na wybory prezydenckie w USA i posiedzenie FOMC. Dolar osłabia się wobec euro.
Po otwarciu sesji w USA Dow Jones Industrial rośnie o 0,66 proc. do 42.026 pkt. S&P 500 zyskuje 0,57 proc. do 5.737 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wzrósł w październiku do 48,5 pkt. z 47,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 47,8 pkt.
Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w październiku wyniósł 46,5 pkt. wobec konsensusu 47,6 pkt. i 47,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).
Kontrakty w USA zwyżkują, na plusach są też główne indeksy w Europie. Inwestorzy analizują październikowe, słabe dane z amerykańskiego rynku pracy i wyniki spółek, czekając na wybory prezydenckie w USA i posiedzenie FOMC. Dolar osłabia się wobec euro.
Indeks PMI dla przemysłu w USA, stanowiący kluczowy wskaźnik kondycji gospodarczej i aktywności sektora, odnotował niewielki wzrost. Wartość PMI wyniosła 48,5, co jest wynikiem lepszym od prognoz.
W październiku tempo wzrostu zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych uległo znacznemu spowolnieniu, co związane było z zakłóceniami spowodowanymi huraganami oraz strajkami pracowników fabryk z branży lotniczej. Pomimo tego stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4,1 proc., co daje pewność, że rynek pracy pozostaje stabilny przed nadchodzącymi wyborami we wtorek – podaje agencja Reuters.
Rosja jest zaskoczona, że Turcja nadal przekazuje broń Ukrainie, choć chce odgrywać rolę mediatora między stronami konfliktu - powiedział tureckiej gazecie "Hurriyet" rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Aktywność w sektorze produkcyjnym USA osiągnęła w październiku najniższy poziom od 15 miesięcy, a fabryki mierzyły się z wyższymi kosztami surowców. Instytut Zarządzania Podażą (ISM) poinformował w piątek, że wskaźnik ISM w sektorze produkcyjnym spadł do poziomu 46,5 w ubiegłym miesiącu, najniższego od lipca 2023 roku, w porównaniu do 47,2 we wrześniu. Wartość ISM poniżej 50 oznacza kurczenie się sektora produkcji, który stanowi 10,3 proc. gospodarki – podaje...
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus