Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Na świecie i w Polsce testowane są nowe opcje wykorzystania sztucznej inteligencji. Do testów przystąpiła także Audioteka - powierzyła algorytmom część pracy nad audiobookiem. Właśnie upubliczniła efekty - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
O przekonanie KE do wprowadzenia skutecznych środków kontroli produkcji rolnej z Ukrainy apeluje do rumuńskiego rządu Sojusz na rzecz Rolnictwa i Współpracy (AAC) – informuje agencja Agerpres. Autorzy ostrzegają, że w przeciwnym razie protesty nasilą się.
Pustkami świecił w niedzielę przed południem bukareszteński Plac Konstytucji, na którym miała się odbyć zezwolona przez władze demonstracja przewoźników i rolników. Nie jest to jednak koniec protestów, ponieważ manifestacje są organizowane w innych miejscach kraju.
"Olej techniczny", importowany z Ukrainy do Polski w pokaźnych ilościach, to już kolejne po "zbożu technicznym" enigmatyczne pojęcie branży spożywczej. Nazwa ta wzbudza zdziwienie nie tylko u laików, ale także u ekspertów zajmujących się rynkiem olejów roślinnych od lat.
Gdyby Stany Zjednoczone naprawdę pomogły Ukrainie, wojna byłaby już zakończona, ale prezydent Joe Biden nie chciał tego zrobić, bo najbardziej obawia się rozpadu Rosji - mówi PAP prof. Taras Kuzio, brytyjski politolog ukraińskiego pochodzenia.
Wśród freelancerów, najbardziej, bo o prawie 24 proc., wzrosły w ub. roku zarobki w kategorii copywiritng - wynika z raportu platformy Useme "Freelancing w Polsce 2023". Średnia stawka za zlecenie w tej kategorii wyniosła 1240 zł.
W rozpoczynającym się tygodniu dla inwestorów istotne będą posiedzenia banków centralnych, o stopach procentowych zadecydują EBC, Chiny, Japonia, Kanada, Norwegia i Turcja. W centrum uwagi rynków znajdą się też dane makro - wstępny odczyt PKB za IV kw. i inflacja PCE z USA, niemiecki indeks Ifo i styczniowe, wstępne odczyty PMI. Wyniki podadzą m. in. Tesla i Netflix.
W tym tygodniu uwaga krajowych inwestorów skupi się na serii danych makro za grudzień, które zostaną opublikowane w poniedziałek. Rynek pozna wskazania m. in. o płacach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji. Senat zajmie się ustawą budżetową.
Nastroje konsumentów w Polsce znacząco się poprawiają, co zapowiada ożywienie w sprzedaży detalicznej. W Stanach Zjednoczonych gospodarka pozostaje rozpędzona. W Chinach nastąpiła lekka poprawa sytuacji w przemyśle i sprzedaży detalicznej.
Nie spodziewam się długotrwałej korekty na giełdzie, bo fundamenty napawają optymizmem. Wciąż atrakcyjne są obligacje - mówi Hubert Kmiecik, dyrektor inwestycyjny Amundi TFI.
Wraz z nowym rokiem przyszła aktualizacja oferty depozytów długoterminowych. Oprocentowanie na lokatach rocznych spadło, ale warunki wielu produktów są przystępne.
Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotacje na rejestrację znaków towarowych, wzorów przemysłowych i wynalazków.
Notowana w Tokio DyDo Group na przejęcie polskiej Wosany wyda około 200 mln zł. Polska ma być jej unijnym przyczółkiem.
Holding Jacka Olechowskiego, inwestujący m.in. w branży marketingu, kupił za ułamek poprzedniej wyceny perspektywiczną szwedzką spółkę obsługującą Google’a i Ubera. W planach ma znacznie większe zakupy na Zachodzie.
Sprzedaż produktów online jest obecnie podstawą działalności wielu firm. Jak zwiększyć swoje szanse na dotarcie do potencjalnego e-konsumenta?
Na pierwszy ogień poszły karty produktów, ale zmiana czeka także stronę internetową i prospekty funduszy.
Aby nie wypaść z biznesowego obiegu, MŚP już dziś powinny podejmować działania dotyczące raportowania niefinansowego. Jak może wyglądać ich ścieżka ku zrównoważonemu rozwojowi?
Polski eksport towarów do Niemiec spada w tym momencie w tempie zbliżonym do tego, co obserwowano w czasie kryzysu finansowego w 2009 r. czy kryzysu zadłużeniowego w strefie euro w 2012 r. Spadki zaczęły się ledwie kilka miesięcy temu i mogą wynikać z pogłębienia recesji w niemieckim przemyśle. Ale trzeba to interpretować na tle bardzo wysokich wolumenów eksportu z poprzednich dwóch lat – może jest to po prostu powrót do normy .
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prace nad projektem globalnego podatku minimalnego CIT dla największych koncernów.
Stary Kontynent już jest daleko w tyle za światową czołówką, a złe regulacje mogą związać ręce lokalnym firmom pracującym nad sztuczną inteligencją - przestrzegają eksperci. Mogą też jednak stać się ich... szansą.
Ukraińskie biuro podróży nie zrealizowało w pierwszym roku działalności w Polsce zapowiedzi, ale wierzy, że rozrusza turystów. W 2024 r. chce urosnąć nawet czterokrotnie.
Palacze z Czech wolą zakupy w Polsce. W efekcie wpływy z akcyzy na wyroby tytoniowe były w 2023 r. aż o jedną piątą niższe niż zakładał czeski fiskus.
W Europie spada dynamika wzrostu zainteresowania autami elektrycznymi. W Polsce mamy do czynienia z trzycyfrowym wzrostem, ale i tak na dogonienie Europy na razie nie mamy szans.
Nowe technologie wkraczają w kolejne przestrzenie, zgodnie z zapotrzebowaniem rynkowym. Konieczność raportowania ESG także można zdigitalizować – szansę na to od PKO Banku Polskiego dostało sześć start-upów.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus