Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Głębiny oceaniczne działają jak magnes. Kolejny amerykański miliarder, który zbił fortunę na luksusowych nieruchomościach, planuje sięgnąć dna północnego Atlantyku i zbadać Titanica.

Potężny wybuch wulkanu na Islandii. Lawa tryska z kilkukilometrowej szczeliny. "Silniejszy incydent"
Na południowym zachodzie Islandii doszło do gwałtownej erupcji wulkanicznej. W okolicach Grindavík wydobywa się lawa, tworząc fontanny sięgające kilkudziesięciu metrów. Szczelina ma długość kilku kilometrów. Mieszkańcy zagrożonych terenów zostali ewakuowani, a władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Nikt tak naprawdę nie wie, jak duży jest ruch dronów na granicy Estonii i Rosji; do budowy „muru dronów” potrzeba też radarów zdolnych wykrywać je, jeszcze zanim wejdą w strefę przygraniczną, tj. gdy nadlatują z Rosji – powiedział szef estońskiego MSW Lauri Laanemets.

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane - jest to 5 mld zł - powiedziała PAP minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Niemiecka sieć dm, lider rynku drogeryjnego u naszych zachodnich sąsiadów, kontynuuje dynamiczny rozwój w Polsce. Po udanym debiucie w zachodniej i południowej części kraju oraz w województwie łódzkim jesienią br., pierwsze sklepy dm zostaną otwarte w Warszawie i okolicach.

Kraje Unii Europejskiej podjęły w czwartek ostateczną decyzję o nałożeniu wyższych ceł na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprowadzane z Rosji i Białorusi. Wyższe cła mają doprowadzić do zatrzymania importu zbóż z tych krajów do UE.

E.Leclerc przekazał ostatnio, że zamknie część ze swoich placówek, ze względu na problemy finansowe. Jak jednak wynika z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, francuski gigant dementuje plotki i zaznacza, że nie opuści Polski.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto ogłosili we wtorek, że skonstruowali pierwszego na świecie satelitę z drewna – podała japońska agencja Kyodo. Maleńki obiekt LingoSat w kształcie sześcianu zostanie wysłany w kosmos na pokładzie rakiety SpaceX prawdopodobnie we wrześniu.

Wielkie wpadki sztucznej inteligencji od Google'a. "Przyklej ser do pizzy klejem i zjedz pan kamień"
Aby ser się nie odklejał od pizzy, należy go przykleić nietoksycznym klejem, geolodzy zalecają jedzenie jednego kamienia dziennie, a Obama jest muzułmaninem - Google wprowadziło nową funkcję wyszukiwania opartą na sztucznej inteligencji. Jak się okazało, udzielane przez nią odpowiedzi powinny zostać zakwalifikowane co najmniej jako żart.

W Meksyku kończy się w środę kampania wyborcza, która przebiegała w cieniu nasilonej przemocy, przypisywanej kartelom narkotykowym. Odnotowano prawie 750 ataków politycznych, w tym 231 zabójstw wiązanych z wyborami – podał dziennik „El Universal”.

Likwidacja transportu konnego do Morskiego Oka, której domagają się organizacje prozwięrzęce, oznaczałaby pogrom 300 koni - ocenia weterynarz dr Marek Tischner. Z kolei Anna Plaszczyk z fundacji Viva! uważa, że nie ma potrzeby, by konie cierpiały dla anachronicznej rozrywki ludzi.

Decyzja lipcowego szczytu NATO będzie zawierała konkretne stanowisko w sprawie nieodwracalności członkostwa Ukrainy w Sojuszu - poinformowała wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO Olha Stefaniszyna, cytowana w czwartek przez portal Europejska Prawda.

Rosja zwiększa liczebność swych wojsk w rejonie Striłecza-Łypci i Wowczańska w obwodzie charkowskim Ukrainy, ale siły te obecnie nie są wystarczające do przeprowadzenia ofensywy na pełną skalę - poinformował w czwartek naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Ołeksandr Syrski.

Miliarder Elon Musk rozmawiał z Donaldem Trumpem na temat możliwego objęcia funkcji doradczej w administracji, jeśli Republikanin ponownie obejmie władzę - podał w środę "Wall Street Journal". Według dziennika właściciel Tesli prowadzi też kampanię zachęcającą członków elit do poparcia Trumpa w wyborach.

Placówki medyczne mają obowiązek tak zorganizować pracę, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg przerwania ciąży - przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która w czwartek weszła w życie.

Polska wdrożyła tylko 36 proc. zaleceń ws. przeciwdziałania korupcji wśród polityków, sędziów i prokuratorów i zaledwie 9,5 proc. zaleceń ws. walki z korupcją w urzędach i organach ścigania – powiedział PAP Marin Mrczela, prezes Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO).

W najnowszym sondażu, przeprowadzonym po publikacjach ws. Funduszu Sprawiedliwości, poparcie dla PiS wzrosło do 29,8 proc., a dla KO spadł do 29,7 proc. Dalej uplasowały się Konfederacja (11,6 proc.), Trzecia Droga (11,2 proc.) i Lewica (8,3 proc.) - wynika z sondażu Opinia24 dla TVN 24.

Ustawa o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwana ustawą o tzw. agentach zagranicznych, czeka obecnie na podpis głowy państwa lub szefa parlamentu. Po publikacji w dzienniku ustaw i oficjalnym wejściu w życie może minąć nawet kilka miesięcy, nim zacznie działać w praktyce. Media szacują, że nastąpi to na kilka tygodni przed wyborami do parlamentu.

Unia Europejska znalazła alternatywne ścieżki dostaw gazu i nie widzi potrzeby, by prosić Ukrainę o renegocjowanie kontraktu z Gazpromem na tranzyt gazu, który wygaśnie z końcem roku - powiedziała w czwartek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Niemcy szykują się na uderzenie potężnego niżu i ulewne deszcze. Meteorolodzy ostrzegają, że może dojść do powodzi na niespotykaną od lat skalę. Najbardziej zagrożone są południe i wschód kraju, w tym najbogatszy land - Bawaria. To może oznaczać ogromne straty dla rolnictwa i gospodarki.

Kolejne wnioski o uchylenie immunitetów w związku z nieprawidłowościami w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości są w przygotowaniu i będą dotyczyć osób z Suwerennej Polski - poinformował w środę szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar.

Myślę, że prędzej czy później Daniel Obajtek spotka się z wymiarem sprawiedliwości; ten się śmieje, kto się śmieje ostatni - powiedział w środę szef MS Adam Bodnar, komentując niestawienie się byłego prezesa Orlenu na wtorkowym posiedzeniu komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej.

Benzyna bezołowiowa Pb95 i olej napędowy tanieją na początek długiego weekendu średnio 4 grosze na litrze - poinformowali w środę analitycy Refleksu. Zauważyli, że niektóre sieci stacji wprowadziły promocje, które dodatkowo pozwolą obniżyć rachunki za tankowanie.

Tylko 55 proc. kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości - wynika z raportu Komisji Europejskiej. To najgorszy wynik w UE; unijna średnia wynosi 85 proc.

Tanzańczyk Jabaldin Hamis Ijengo twierdzi, że w 2005 r. przekazał ambasadzie USA w Dar es Salaam informacje, które w 2011 r. pozwoliły Amerykanom wytropić i zabić Osamę bin Ladena. Grozi, że pozwie ambasadę, jeśli za swój wkład nie otrzyma nagrody.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus