Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Rozpoczynamy cykl rozmów na Bankier.pl poświęcony dwóm kluczowym produktom oszczędnościowym w Polsce – IKE (Indywidualnemu Kontu Emerytalnemu) i IKZE (Indywidualnemu Kontu Zabezpieczenia Emerytalnego). Pierwszy odcinek to rozmowa Michała Niewiadomskiego z Łukaszem Hajdukiem, dyrektorem biura sprzedaży Uniqa TFI, który w przystępny sposób przedstawia różnice między tymi rozwiązaniami oraz wskazuje, które z nich może być bardziej korzystne w zależności od potrzeb i...
Polska jest europejskim rajem dla branży nieruchomości. Rentowność polskich deweloperów w ostatnim roku jeszcze zwiększyła przewagę, jaką miała nad średnią europejską – wynika z danych zebranych przez legendarnego profesora finansów z USA. Dla Bankier.pl, to czym są marże deweloperskie tłumaczy prof. Jacek Welc, ekspert z dziedziny finansów korporacyjnych.
Poszukujący nowego konta osobistego zwracają uwagę na różne parametry. Jednym z nich może być np. koszt przelewu ekspresowego. Tylko jeden z banków nie pobiera opłat za tego typu operację na stałe. W dwóch innych instytucjach można liczyć na czasowe zwolnienie z opłaty lub darmową pulę przelewów w miesiącu.
Pandemia w 2020 r. miała być przełomowym momentem dla płatności bezgotówkowych. Mylili się jednak ci, którzy prognozowali zupełną marginalizację gotówki. Brytyjscy detaliści wskazują, że drugi rok z rzędu… rośnie znaczenie takiej formy płatności.
To,
co w Polsce nazywamy „emeryturą”, to tak naprawdę inne określenie wolności finansowej.
W Mikołajki Sejm przegłosował ustawę budżetową. Zapisano w niej, że na koniec 2025 roku dług publiczny zbliży się do konstytucyjnego limitu 60% PKB. A rok później go przekroczy.
W grudniu zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone przez unijny pakiet regulacji zbiorczo nazwany Listing Act. Dzięki niemu, w odniesieniu do ofert publicznych papierów wartościowych, zniesiono dotychczasowy próg kwotowy i wprowadzano nowe limity oraz wyjątki prospektowe. Zakres regulacji jest jednak większy i dotyczy także m.in. informacji poufnych czy transakcji insiderów.
Najnowszy Ranking Rzetelności Konsumentów autorstwa KRD i Rzetelnej Firmy zwyciężyło, kolejny raz z rzędu, Podkarpacie. Na kolejnych...
Prawnicy z TC Kancelarii Prawnej omawiają zmiany w systemie SENT, który służy do monitorowania przewozu towarów wrażliwych. Podsumowali, kogo...
Prezydent elekt Donald Trump obiecał w czasie kampanii wyborczej, że zredukuje wydatki administracji USA o 2 biliony dolarów, blisko jedną trzecią rocznego budżetu. "New York Times" obliczył, że obcięcie wszystkich opcjonalnych nakładów rządu niezwiązanych z obronnością nie wygeneruje nawet połowy takich oszczędności.
Prezes IPN, kandydat na prezydenta, popierany przez PiS Karol Nawrocki podkreślił we wtorek, że w sprawie bezpieczeństwa nie ma miejsca na politykę i kłótnię. Jak mówił, Polacy muszą czuć się bezpieczni, kontrakty muszą zostać zrealizowane, a polska armia musi mieć 300 tys. żołnierzy.
Zygmunt Solorz poinformował w przesłanym do mediów oświadczeniu, że nie jest prawdą, że sąd zablokował jego majątek. Podał, że nadal w pełni kontroluje i nadzoruje spółki, m.in. pełniąc w nich rolę przewodniczącego rady nadzorczej.
Odmowa przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnienia wniosku o rozłożenie na raty należności z tytułu składek następuje w formie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do sądu powszechnego - wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.
Ruch Rydułtowy kopalni zespolonej ROW powinien działać dalej w modelu jednościanowym, a część 2,5-tysięcznej załogi ma trafić do innych części kopalni ROW - wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład.
Magnaci z Krzemowej Doliny zyskali bezprecedensowy wpływ na kształtowanie rządu USA; uczestniczą m.in. w doborze kadr dla Pentagonu, a Elon Musk stanie się drugim najpotężniejszym człowiekiem na świecie po Donaldzie Trumpie - podał we wtorek portal Axios.
Kontrolerzy NIK prowadzą we wrocławskim magistracie kontrolę dotyczącą finansowania i prób prywatyzacji należącego do gminy piłkarskiego Śląska Wrocław. Miasto co roku wspiera klub finansowo, a od kilku lat bezskutecznie próbuje go sprywatyzować.
Na wyspie Guam przeprowadzono we wtorek udaną próbę systemu obrony przeciwrakietowej Aegis - poinformowała amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA). System podobny do tego stosowanego w bazie w Redzikowie przechwycił rakietę balistyczną średniego zasięgu.
Londyn i Berlin podpisały umowę umożliwiającą karanie niemieckich przemytników ludzi, organizujących transport migrantów przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii. Jak dotąd niemieckie prawo nie przewidywało sankcji za przemyt ludzi do krajów spoza UE - podaje we wtorek BBC.
Na madryckim lotnisku Barajas rozpoczął się we wtorek kilkudniowy strajk, który może doprowadzić do odwołania do 2 tys. lotów – poinformował portal dziennika ekonomicznego „Cinco Dias”.
KNF dopuściła wypłatę przez banki komercyjne maksymalnie do 75 proc. z zysku za 2024 rok i utrzymała próg wypłaty do 50 proc. - podała KNF w wytycznych dywidendowych dla banków komercyjnych.
Komisja Europejska zaproponowała we wtorek podniesienie limitu pomocy dla rolników niepodlegającej kontroli z 25 tys. do 50 tys. euro. Chce też wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu dostaw m.in. poprzez zmianę przepisów dotyczących umów między rolnikami a nabywcami.
Według danych Komisji Europejskiej cena mleka w UE w październiku przekroczyła 50 euro, surowiec ten podrożał o 16,6 proc. r/r . W Polsce odnotowaliśmy wzrost cen o ponad 18 proc. r/r - poinformowała w raporcie Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Sąd w Seulu wydał we wtorek nakaz aresztowania byłego ministra obrony Korei Płd. Kim Jong Hjuna w związku z jego rolą w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie 3 grudnia stanu wojennego przez prezydenta kraju Jun Suk Jeola - podała agencja Yonhap. Kim został zatrzymany w niedzielę.
We wtorek na GPW obserwowaliśmy walkę byków o utrzymanie dotychczasowych zdobyczy na WIG20, co udało się dzięki zrywowi w drugiej części handlu. Na uwagę zwracał kurs Pepco, który mocno zyskał po rekomendacji pierwszej od debiutu na giełdzie dywidendy.
Hasłem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie UE będzie "Bezpieczeństwo, Europo", a logiem - polska flaga wpisana w skrót "EU". W czasie pierwszego półrocza 2025 r. nasz kraj ma być organizatorem ponad 300 oficjalnych spotkań; uroczysta gala otwarcia prezydencji odbędzie się 3 stycznia w Operze Narodowej.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus