Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy zyskają możliwość wyboru nowej metody ujmowania przychodów do celów rozliczania podatku dochodowego. PIT kasowy umożliwi płacenie podatku dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wykonaną usługę lub sprzedane towary. Rzeczywistość jednak nie wygląda tak różowo – jeśli przedsiębiorca ostatecznie nie otrzyma należności, będzie musiał mimo to zapłacić podatek.
Zmuszanie do
otwierania sklepów w dni wolne od pracy, nieprawdziwy obiecywany przychód gwarantowany oraz piętrzące
się problemy w przypadku rezygnacji z prowadzenia sklepu – to kolejne zarzuty
franczyzobiorców Żabki. Z kolei przedstawiciele sieci twierdzą, że jest
zupełnie inaczej. Sprawdziliśmy, jak to wygląda z perspektywy każdej z tych
stron.
Allianz Trade przekazujemy analizę omawiającą kwestię konkurencyjności firm w Europie Środkowej. Konkurencyjność polskich firm spadła na...
Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy biznesowe, zwłaszcza w obszarze księgowości. Automatyzacja, skrócenie czasu pracy oraz...
Kobiety-inwestorki - częściej niż inwestujący mężczyźni - są nastawione na zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę kapitału, dlatego portfele inwestycyjne obu płci często wyraźnie się różnią - wynika z raportu...
Pierwsze pociągi Baltic Express wyjechały w niedzielę ze stolicy Czech na otwartą tego dnia trasę Praga-Gdynia. Pierwszy skład wyruszył z 20-minutowym opóźnieniem z powodu usterki, kolejne ruszyły w trasę już bez problemów.
Współprzewodniczący prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Tino Chrupalla w wywiadzie dla „Die Welt” podważył sens obecności Niemiec w NATO i UE. Jego zdaniem Rosja już wygrała wojnę, a zgoda na przekazanie Ukrainie pocisków Taurus oznaczałaby wciągnięcie Niemiec w konflikt zbrojny.
Węglowy blok w Puławach bez wykonawcy Konsorcjum pod wodzą Polimeksu Mostostalu nie zamierza kończyć budowy chyba ostatniej w Europie nowej jednostki węglowej - bloku 100 MW w Zakładach Azotowych Puławy. Budowa podobno jest skończona w 99%, ale Polimex ogłosił, że konsorcjum odstępuje od kontraktu na budowę i domaga się od Puław zaległych płatności - prawie 190 mln złotych. Jako uzasadnienie wskazał na pogarszającą się sytuację finansową klienta. W odpowiedzi...
Polska jest jednym z trzech krajów UE, które w ostatniej dekadzie najbardziej zwiększyły wydatki na badania i rozwój; wciąż jednak stanowią one tylko 1,5 proc. polskiego PKB. W 2023 r. Unia jako całość wydała na ten cel 381,4 mld euro, czyli ponaddwukrotnie więcej niż w 2013 r. - wynika z opracowania Eurostatu.
Emisje dwutlenku węgla generowane przez turystykę rosły w tempie 3,5 proc. rocznie w latach 2009–2019, co jest dwukrotnie wyższym tempem niż wzrost światowej gospodarki. Najuboższe kraje generują tylko 0,02 tony CO2 per capita rocznie - wynika z badania opublikowanego w "Nature Communications".
Im dłużej ludzie opiekują się swoimi nie w pełni sprawnymi bliskimi, tym bardziej cierpi ich dobrostan i to niezależnie od okoliczności, w jakich sprawują tę opiekę - pokazały wyniki badania przeprowadzonego na 28 tys. osób z trzech krajów.
Rząd Australii zapowiedział wprowadzenie przepisów, które zmuszą firmy takie jak Google czy Meta do płacenia mediom za ich treści, które udostępniają na swoich platformach. W przeciwnym razie będą musiały uiszczać ogromne opłaty do budżetu państwa za prawo do dalszej działalności.
PKP PLK zidentyfikowały błędy w projektach modernizacji infrastruktury kolejowej, przez które prędkość pociągów była obniżana - poinformowała PAP Joanna Kursa z zespołu prasowego spółki. Przykładowo, zamiast skorygować geometrię torów obniżano dopuszczalną prędkość.
Prezydent Andrzej Duda rzeczywiście został zarekomendowany przez Polski Komitet Olimpijski do MKOl, ale na członka honorowego, a nie na członka etatowego - podkreślił w niedzielę doradca prezydenta Łukasz Rzepecki.
Kilkanaście zbiorników z ropą naftową w rafinerii Zawija zostało poważnie uszkodzonych w niedzielę wczesnym rankiem z powodu trwających w pobliżu zakładu starć między grupami zbrojnymi - poinformowała na swoim koncie na platformie X Libijska Narodowa Korporacja Naftowa (NOC).
Lidl Polska w 2025 roku przeznaczy na podwyżki płac i stworzenie kolejnych miejsc pracy blisko 200 mln zł - poinformowała sieć detaliczna w komunikacie prasowym.
Handel ludźmi wzrósł z powodu konfliktów, klęsk żywiołowych wywołanych zmianami klimatu i globalnych kryzysów - wynika z raportu ONZ. W 2022 r. - ostatnim, dla którego dostępne są globalne dane - liczba ofiar wzrosła o 25 proc. wobec poziomu przed pandemią Covid-19.
O 7 punktów procentowych w ujęciu rocznym spadł odsetek Polaków uważających zmiany klimatyczne za poważny problem. Jednocześnie mniej badanych uważa, że rozwój OZE powinien być priorytetem - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Dwa rosyjskie tankowce uległy w niedzielę awarii w Cieśnienie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym; doszło do wycieku produktów naftowych z tych jednostek - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media cytujące Federalną Agencję Transportu Morskiego i Rzecznego. Nie jest znany los czterech członków załóg statków.
Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z Kopenhagi wylądował awaryjnie na Lotnisku Chopina w Warszawie - poinformowała w niedzielę PAP rzecznik portu Anna Dermont. W maszynie wystąpiła usterka układu hamulcowego - powiedział rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.
Wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Nowej Lewicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Decyzję taką podjęła w niedzielę Rada Krajowa Nowej Lewicy.
Rząd przyjął ustawę o zamrożeniu cen energii elektrycznej tuż przed końcem roku, zaledwie na kilka tygodni przed planowanym wzrostem cen. Ustawa została podpisana przez prezydenta 10 grudnia. Oznacza to, że od 1 stycznia maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych utrzyma się na poziomie 500 zł za MWh netto. Chaos i dezorientacja klientów Media informują o zamrożonych cenach, ale klienci w rzeczywistości widzą coś zupełnie innego – wzrost stawek na...
Mimo łagodnej zimy ceny prądu na południu Szwecji oraz w Danii osiągają poziom rekordowego 2022 roku. Jako przyczynę wskazuje się brak wiatru w Niemczech oraz zwiększenie przesyłu energii ze Skandynawii do Europy.
Brytyjski rząd poinformował, że pierwsze z tysięcy ofiar, które zostały zakażone w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wirusem HIV, dostaną w najbliższych dniach odszkodowania. Zapowiedziano, że pierwszych 10 osób uzyska łącznie ponad 13 mln funtów.
Państwowa Straż Łowiecka będzie miała możliwość nakładania mandatów za tzw. szkodnictwo leśne, czyli m.in. zaśmiecanie lasu - przewiduje opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus