Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Bez wątpienia w przyszłym roku warto ulokować kapitał w instrumenty notowane na warszawskiej giełdzie – twierdzili zgodnie uczestnicy debaty „Gwiazdy Bankier.pl i ich portfele inwestycyjne na 2025 rok”. Choć ich zdania różniły się co do tego, jakie to mają być instrumenty. Tomasz Wróbel, dyrektor sprzedaży, BETA ETF, poleca ETF-y oparte na indeksy MWIG40 i SWIG80.
Kolejny rok z rzędu spada liczba osób uprawnionych do stypendiów na studiach. Tak wynika z najnowszego raportu „Szkolnictwo wyższe i jego finanse” Głównego Urzędu Statystycznego. Coraz mniej studentów może liczyć zwłaszcza na pomoc socjalną - poinformował we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
Rozmowa z Maciejem Trybuchowskim, prezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
Podczas panelu „Gwiazdy Bankier.pl i ich portfele inwestycyjne na 2025 rok” analitycy dyskutowali, w co warto inwestować. Nie obyło się jednak bez odniesień do geopolityki. – Zastanawialiśmy się, jaki wpływ na rynki będą miały wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych – przyznał Krzysztof Radojewski, starszy analityk akcji, Noble Securities.
Waluty, akcje, obligacje, jednostki funduszy inwestycyjnych, a może surowce. Na co postawić w 2025 r. Czym się kierować podejmując decyzje inwestycyjne. Co najmocniej będzie wpływało na wyceny poszczególnych klas aktywów - dyskutowali eksperci podczas debaty ”Gwiazdy Bankiera i ich portfele inwestycyjne na 2025”.
Zdobycie większości głosów w amerykańskich wyborach prezydenckich nie gwarantuje objęcia urzędu głowy państwa. "Przegrany" głosowania zwyciężał w wyborach Kolegium Elektorów pięciokrotnie, z czego dwukrotnie w ostatnim ćwierćwieczu. W czterech przypadkach przegranymi zwycięzcami byli Republikanie.
Słabnący popyt nie odstrasza sprzedających mieszkania z drugiej ręki przed windowaniem stawek w ogłoszeniach. Efektem jest jednak schodzenie z ceny jeszcze przed znalezieniem potencjalnego klienta – wynika z najnowszego raportu Barometr Metrohouse i Credipass.
Polska jest krajem o wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej dla zewnętrznych
inwestorów (11 pozycja spośród 18 krajów rozwijających się) wg wartości
wskaźnika Strategic Opportunity
Index - wynika z raportu S&P Global: „Look
forward
– emerging
markets:
a decisive
decade”.
Wśród inwestorów finansowych zbyt mało jest prywatnych inwestorów indywidualnych, którym brakuje wszechstronnej wiedzy, niezbędnej do odpowiedzialnego alokowania kapitału. Specjaliści mają natomiast do wyboru bogatą paletę możliwości inwestycyjnych w kraju i za granicą, z której korzystają, monitorując sytuacje na rynkach i analizując bieżące trendy.
Grupa Orlen poinformowała o kolejnych miliardowych odpisach dotyczących litewskiej rafinerii w Możejkach, którą Orlen kupił blisko 20 lat temu. Zakup wraz z nabyciem czeskiego Unipetrolu miał realizować „jagiellońskie” ambicje państwa. Niestety rachunek czysto księgowy jest fatalny dla Orlenu.
Pięć lat temu upadłość ogłosił fintech Ipagoo. Instytucja działała w niewielkiej skali, wydając pieniądz elektroniczny i oferując usługi płatnicze. Jej schyłek stanowił coś, co można nazwać „cinkciarz moment” na Wyspach. Zapoczątkował ciąg wydarzeń, który zmienił podejście nadzoru do ochrony środków w podmiotach niebankowych.
Projekt budżetu państwa na 2025 r. przewiduje, że podwyżki
dla nauczycieli wyniosą 5 proc. Według związków zawodowych to jedynie
wyrównanie inflacyjne. Dlatego nie składają broni i zabiegają o spotkanie
premierem Donaldem Tuskiem. Przygotowany został też projekt zmiany systemu ich
wynagrodzeń, który docelowo ma podnieść prestiż tego zawodu.
Mimo spowolnienia obserwowanego w handlu tradycyjnym kolejne kwartały zapowiadają się dla technologicznej grupy dobrze. Więcej o planach opowie ona w I kwartale przyszłego roku.
Już ponad jedna trzecia tantiem twórców pochodzi z kanałów cyfrowych. Dla twórców to wcale nie jest lepiej – na tantiemach cyfrowych zyskują głównie największe gwiazdy.
Spółka ogłosiła dobre wyniki za III kwartał, ale tylko na krótko podbiły kurs akcji. Zarząd nie widzi zapaści w wydatkach Polaków, na co mogłyby wskazywać ostatnie dane GUS.
Operatorzy sieci mobilnych zgłosili kolejowej spółce, że byliby zainteresowani skorzystaniem z 30 lokalizacji, w których ma ona swoje maszty. Rozmowy nie są łatwe ze względu na to, że pieniądze na system łączności dla kolei dała Unia Europejska.
Spółka liczy, że sąd pozytywnie rozpatrzy jej wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, a tymczasem kurs osuwa się coraz niżej.
Polska Grupa Górnicza, największa spółka z branży, nie naruszyła zasad konkurencji, stosując różne praktyki sprzedażowe swoich produktów.
Donald Trump wygrał w konserwatywnych zachodnich stanach Utah i Montana- ogłosiła agencja AP w oparciu o częściowe wyniki wyborów. Trump zapewnił sobie dotąd 198 głosów elektorskich, a do zwycięstwa potrzebuje jeszcze 72. Głosowanie zakończyło się już w ostatnim z kluczowych stanów, Nevadzie.
Kandydatka Demokratów Kamala Harris wygrała w Wirginii, New Hampshire, Nowym Jorku i Illinois, zaś Donald Trump w Ohio i kilku konserwatywnych bastionach na Zachodzie - podała agencja AP w oparciu o cząstkowe wyniki w tych stanach. Trump zgromadził dotąd 187 głosów elektorskich, a Harris 122.
Notowania bitcoin wspięły się w środowy poranek do nowego historycznego maksimum, napędzane przekonaniem, że to Donald Trump może być zwycięzcą wyborów prezydenckich w stanach Zjednoczonych.
Kontrakty terminowe na Wall Street rosną w nocy z wtorku na środę, a inwestorzy przygotowują się na długą noc oczekiwania na wyniki wyścigu prezydenckiego w USA, który będzie miał duże konsekwencje dla rynków i gospodarki.
Rynkowa kapitalizacja koncernu Nvidia przebiła we wtorek wycenę Apple i tym samym gwiazda mody na sztuczną inteligencję stała się największą pod względem wartości rynkowej spółką publiczną na świecie.
Wyznaczony na 2049 r. termin zakończenia procesu odchodzenia od węgla powinien zostać skrócony - ocenił Bank Światowy w najnowszym raporcie. Dodano, że gdyby Polska chciała uzyskać neutralność klimatyczną w 2050 r., musi uniezależnić się od węgla dekadę przed tym terminem.
Pełna dekarbonizacja polskiej gospodarki do połowy stulecia wymagałaby łącznych inwestycji w wys. 449 mld dolarów, co stanowi równowartość 4,5 proc. PKB w ciągu następnych 25 lat - ocenił Bank Światowy w raporcie. Jednocześnie zwiększyłaby ona PKB Polski o co najmniej 4 proc. do 2050 r.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus