Początek nowego tygodnia na rynku w Warszawie przyniósł spadek głównego indeks, WIG20, o -1,88%. mWIG40 stracił 3,21% podczas gdy sWIG80 „oddał” 2,67%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,3 mld PLN, z czego 1 mld przypadło na indeks „blue chip'ów”.
Rynki pozostają w fazie podbicia awersji do ryzyka, a wśród inwestorów króluje niepewność związana ze wzrostem napięć na linii UA-RUS. Już w piątek, po sesji kasowej w Europie, obserwowaliśmy dynamiczne spadki futures wraz z kolejnymi doniesieniami o podbiciu ryzyka geopolitycznego. Pierwsza sesja tygodnia, globalnie, upłynęła pod znakiem przezornego redukowania ekspozycji na bardziej ryzykowne aktywa jak akcje czy waluty EM. Trudno prognozować dalszy przebieg wydarzeń (scenariusze: dalszych negocjacji i ustępstw wobec Rosji czy może deklaracji Ukrainy dot. NATO i potencjalnej eskalacji w środę) niemniej to aktywa CEE wydają się być tutaj jednymi z bardziej narażonych na przecenę (podobnie jak miało to miejsce w 2014 w przypadku wydarzeń wokół Krymu). Skłania to do redukowania ekspozycji na GPW czy PLN zarówno ze strony krajowych jak i zagranicznych inwestorów.
Dwoma wyróżniającymi się, w ramach WIG20, spółkami były dziś ACP (ze wzrostem 0,63%) oraz CD Projekt (+0,44%). W drugim przypadku rynek czeka na informacje dot. dalszego rozwoju marki Cyberpunk, a konta socialowe podały dziś termin (15/02) streamu potencjalnie nt. rozwoju IP. Na drugiej stronie tabeli widniały dziś akcje Mercatora (-6,4%) i JSW (-5,88%). Większość spółek musiała się dziś zmierzyć z dominacją podaży, a w zależności od płynności arkusza spadki sięgały często ponad 10%.
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 przetestował dziś dolny zakres wsparcia z końca listopada 21'. Wybicie tego zakresu otwierałoby najpewniej drogę do testu pełnego poziomu 2k pkt. Ponownie kluczowe pozostają nastroje na szerokim rynku (a więc głównie kwestie geopolityczne oraz Fed).
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.