Początek nowego tygodnia obrotu przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,56%. mWIG40 stracił 0,09%, podczas gdy sWIG80 zyskał 0,61%. NC Index podbił o 1,04%. Obroty wyniosły dziś 1,8 mld PLN z czego 630 mln przypadło na akcje CD Projekt Red. W szerszym ujęciu ponownie europejskie rynki EM prezentowały się lepiej na tle „rozwiniętych” odpowiedników.
Poranne futures wskazywały na mieszane nastroje na rynkach w Azji i potencjalnie neutralne otwarcia w Europie. Z jednej strony utrzymuje się optymizm związany z nadchodzącą szczepionką oraz wyczekiwaniem na amerykański pakiet stymulacyjny. Z drugiej obserwujemy ponowne podbicie napięć na linii USA-Chiny. W szerszym ujęciu obserwujemy podtrzymanie lepszego zachowania, przeważania, rynków EM (np. Polska, Rosja) wobec odpowiedników DM (np. niemiecki DAX).
Lokalnie, w ramach WIG20, byliśmy świadkami bardzo ciekawej sesji na akcjach CD Projektu. Wpierw kurs rósł ok. 5%, podbijając wycenę spółki do rekordowych 46,6 mld PLN. Po godz. 11:00 notowania zaczęły się jednak cofać. W okolicach 445-440 PLN dodatkowo aktywowane zostały zlecenia obronne typu stop loss co powiększyło dynamikę ruchu spadkowego do ok. 9% spadku. Ostatecznie kurs ustabilizował się ok. 3-4% zniżki przy ponad 600 mln obrotów. Emocje podbija również fakt, iż dziś ok. 18:00 schodzi embargo na recenzję Cyberpunka2077, co przyniesie najpewniej podwyższoną zmienność jutro. CD Projekt (spadek 4,04%) był dziś najsłabszą spółką wchodzącą w skład głównego indeksu, a zniżka krajowego lidera gamedevu dodatkowo podbiła presję na spółki z branży (m.in. TEN czy BLO). Na drugiej stronie tabeli, w ramach WIG20, liderami zwyżki były dziś Lotos, PZU i PKN Orlen (odpowiednio 6,51%, 4,60% i 3,65% zwyżki). Ten ostatni poinformował pod koniec sesji o nabyciu wydawnictwa Polska Press, co ma wesprzeć sprzedaż Orlenu oraz rozbudować narzędzia Big Data. W zakresie szerokiego rynku warto wspomnieć o ponad 20% zwyżce akcji Swissmed'u, co najpewniej powiązane jest ze spekulacjami dot. dystrybucji szczepionek na COVID19 (oraz tzw. centrów szczepień).
Z rynkowego punktu widzenia rynek futures zakończył sesję notując nowe, najwyższe poziomy od lutego. Na rynku kasowym zamknęliśmy się poniżej intra-sesyjnych maksimów. Układ wzrostowy pozostaje „w grze” niemniej widoczny jest spadek dynamiki ruchu. Dodatkowo indeksy zagraniczne konsolidują, co docelowo może przynieść lokalne ruchy korekcyjne.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.