Początek nowego tygodnia na rynku w Warszawie przyniósł mocny wzrost rzędu 2,84% na indeksie WIG20. mWIG40 zyskał 1,97%, podczas gdy sWIG80 podbił o 1,53%. NCIndex stracił 0,3%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,634 mld PLN z czego 1,319 mld przypadło na WIG20.
Już początek handlu na europejskich parkietach sugerował próby kontynuacji wzrostów. Wzrosty w Azji (28-letnie maksima na Nikkei oraz ATH na MSCI AxJ). Wsparciem były oczywiście oczekiwania co do szczepionki oraz globalna zmiana nastawienia inwestorów. Wydaje się, iż rynki wyszły już z obaw związanych pandemią w kierunku spekulacji pod powrót wcześniejszej „normalności”. Skokowy popyt uaktywnił się na rynkach dopiero w momencie doniesień z Moderny, który poinformowała iż jej szczepionka ma skuteczność 94% oraz będzie łatwiejsza w przechowywaniu niż produkt Pfizera. Ponownie byliśmy świadkami podbicia spółek najbardziej doświadczonych COVID19 kosztem emitentów którzy do niedawna korzystali na pandemii. Sama reakcja była jednak zdecydowanie mniejsza niż tydzień temu.
Lokalnie WIG20 zakończył handel w TOP6 najmocniejszych europejskich indeksów. W ostatnich dniach argumenty zyskują inwestorzy zakładających iż dalsze wzrosty mogą docelowo premiować rynki bliżej EM niż zachodnie DM. W ramach głównego, krajowego indeksu najmocniejsze wzrosty zanotowały akcje PKN Orlen oraz Lotosu notując ponad 8% podbicia. Częściowo tłumaczyć można to dynamicznymi zwyżkami cen ropy. Mocno prezentował się również sektor bankowy (PKO BP +6%), który ma ostatnio wyraźnie lepszą prasę. Na defensywnej stronie rynku widniały akcje, które dotąd korzystały na pandemii jak e-commerce (Allegro -4,6%) gaming (TEN -5%) czy spółki bezpośrednio związane z COVID19 (BML -6,9%).
Z rynkowego punktu widzenia widoczne jest utrzymanie ostrożnego optymizmu na rynkach. SPX oscyluje blisko ATH co sugeruje, iż gramy raczej pod tempo powrotu do normalności, a nie kolejne problemy związane z COVID19, co zarazem należy traktować jako czynnik ryzyka. Najbliższy opór na WIG20 to okolice 1820 pkt.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.