Podczas czwartkowego handlu na giełdzie w Warszawie główny indeks, WIG20, spadł o 0,69%, do poziomu 2179 pkt. mWIG40 zniżkował o 0,92%, podczas gdy sWIG80 „oddał” 0,33%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 680 mln z czego 603 mln przypadły na WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG_Odzież +1,41% (wspierany ponad 2% zwyżką LPP), podczas gdy najsłabiej wypadł WIG_Chemia (4% spadki na Azotach oraz oraz 1,4% zniżki akcji Ciechu.
Jeszcze przed startem rynku kasowego europejskie futures wskazywały na zniżki rzędu 0,4-0,6%. Wynikało to z podbicia awersji do ryzyka wśród amerykańskich oraz azjatyckich inwestorów za sprawą gasnącego optymizmu dot. umowy handlowej. Saga naprzemiennej retoryki dotyczącej negocjacji handlowych na linii USA-Chiny trwa dalej. Co ciekawe w ciągu sesji na rynku pojawiły się informacje z Pekinu, który zaprasza amerykańskich negocjatorów do negocjacji „twarzą w twarz”. W godzinach popołudniowych amerykańskie indeksy otrzymały również wsparcie w postaci doniesień, iż USA mogą opóźnić kolejne obostrzenia handlowe wobec Chin nawet w przypadku fiaska obecnej rundy negocjacji. To co jednak wsparło amerykańskie, oraz europejskie indeksy, w nikłym stopniu przełożyło się na obrót w Warszawie, gdzie WIG20 ponownie był dziś jednym z najsłabszych indeksów w Europie.
Trwa sezon wyników stąd wiele ruchów na GPW wynika bezpośrednio z publikacji raportów. Największe obroty (ponad 84 mln) przypadły dziś na akcje KGHM, który wczoraj, po sesji, podzielił się wynikami za III kw. Pomimo, początkowego, dość dobrego odbioru figur walory skończyły z ok. 1,7% zniżki. Duża część wskazań większych emitentów była jednak sygnalizowana danymi wstępnymi co ograniczało ruchy (PKP, Enea, Bogdanka). W zakresie WIG20 pozytywnie wyróżniały się dziś walory JSW +2,15% (górnicza grupa opublikuje dziś wyniki po sesji) oraz Aliora. Na drugiej stronie tabeli widniały akcje PKN z 2,75% zniżki. Na szerokim rynku należy wspomnieć o pozytywnej reakcji akcji Asbisu (przejściowe +10%, zamknięcie +3,33%) na publikację wyników za październik. Pod presją znalazły się za to akcje Famuru -8%, który poinformował o słabszych (od oczekiwań) wynikach wstępnych za III kw. Ponad 11% traciły również akcje Novaturas po informacjach o budowie ABB.
W ujęciu makro poznaliśmy dziś dane z krajowego rynku pracy dot. zatrudnienia (2,5% r/r) oraz wynagrodzeń (5,9%). Ponadto opublikowane zostały minutes RPP oraz EBC. W zapiskach RPP warto zwrócić uwagę na odniesienia co do niepewności cen energii w kolejnych kwartałach. W przypadku EBC padł apel o jedność w zakresie decyzji instytucji.
Z rynkowego punktu widzenia trwają rynkowe spekulacje dot. negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Ostatnio byliśmy świadkami schłodzenia optymizmu i lekkiego podbicia awersji do ryzyka. Ponownie kiepsko na tym tle wypada GPW, gdzie po nieudanym teście okolic 2270 pkt. jesteśmy już blisko 100 pkt. niżej.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.