W trakcie wtorkowego handlu na giełdzie przy ul. Książęcej główny indeks, WIG20, spadł o 0,29%, notując na koniec 2248 pkt. mWIG40 zyskał 0,56%, podczas gdy sWIG80 wzrósł o 0,39%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 955 mln, z czego 845 mln przypadło na WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Leki ze wzrostem 2,08%. Na drugim końcu tabeli widniał WIG-Paliwa z ponad 2,2% spadkiem.
Powrót krajowych inwestorów do handlu nie wypadł zbyt optymistycznie. WIG20 ponownie znalazł się w dolnej części tabeli europejskich indeksów – dla przykładu niemiecki DAX zyskał dziś 0,72%. Najmocniejszą składową głównego, krajowego indeksu były dziś walory Dino Polska, choć początek sesji przyniósł kontynuację spadków z piątku. Przejściowo akcje DNP traciły ponad 4% (w piątek zniżka sięgała ponad 10%). Ostatecznie jednak notowania sieci sklepów zakończyły obrót ponad 3,6% zwyżki. Duża zmienność wokół waloru wynika z ostrożniejszych założeń emitenta co do utrzymania rentowności EBITDA, co wywołało pewną nerwowość na rynku. Na drugim końcu szali w WIG20 znalazły się ponownie akcje JSW (-3,85%). Górnicza spółka notuje ostatnio wyraźnie podwyższoną zmienność, gdzie walory oscylują od ok. 17,5 do 22,5 PLN. Największe obroty zanotował dziś PKN Orlen (-3,27%), notując 115 mln. Na szerokim rynku warto wspomnieć o ponad 32% zwyżce (TKO +40%) walorów XTPL, która poinformowała o zawarciu umowy dot. ewaluacji technologii spółki przez chińskiego producenta wyświetlaczy BOE.
Globalnie inwestorzy czekają na wieczorne wystąpienie D. Trumpa w NY. Rynek wyczekuje przecieków dot. trwających negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Trump zaprzeczył jakoby planował cofnąć niedawno wprowadzone cła i obostrzenia (co miało być podstawą dla umowy phase-1 wedle Pekinu). Dodatkowo oczekiwane jest odniesienie do kwestii europejskiego sektora automotive (potencjalne przełożenie wprowadzenia ceł i taryf o 6miesięcy).
Z rynkowego punktu widzenia, pomimo pesymistycznego rozpoczęcia handlu i zamknięcia blisko intra-sesyjnych minimów, szersza sytuacja nie uległa zmianie. WIG20 konsoliduje poniżej 2266 pkt. wykazując korelację z zachowaniem MSCI EM.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.