W trakcie czwartkowego handlu w Warszawie główny indeks, WIG20, spadł o 0,53%. mWIG40 zniżkował o 0,22%, podczas gdy sWIG80 zyskał 0,25%. Najsłabszym indeksem sektorowym był dziś WIG-Chemia ze spadkiem blisko 4,4%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 665 mln z czego 555 mln przypadło na spółki z głównego indeksu.
Dzisiejsza sesja w Europie mijała pod znakiem lekkich spadków oraz wyczekiwania na rozpoczynające się dziś negocjacje handlowe na linii USA-Chiny. Teoretycznie nie możemy mówić o optymistycznych prognozach dot. rundy. Na rynku pojawiają się jednak o możliwym podpisaniu tzw. „partial deal” co najpewniej zostałoby przyjęte entuzjastycznie przez inwestorów. Spadki w Europie zostały ograniczone w godzinach popołudniowych, gdzie otwarcie na Wall St. wypadło neutralnie. WIG20 przejściowo tracił ponad 0,8% żeby przejściowo zbliżyć się w okolice odniesienia. Pod koniec sesji w Europie obserwowaliśmy poprawę nastrojów na bazie doniesień, iż premierzy Irlandii oraz Wlk. Brytanii „widzą ścieżkę” do ewentualnej umowy dot. Brexitu. Kluczowe najpewniej, dla rynków, bedą jednak doniesienia dot. negocjacji handlowych. Trump spotka się z C. Liu (wice premierem Chin) w piątek. W zakresie poszczególnych spółek – mocna przecena Ciechu (ponad 5%) oraz Azotów sprowadziła sub-indeks WIG-CHEMIA do najniższych poziomów od października 18'. Mocne spadki zanotował również gamingowy BoomBit (-22,56%), który znalazł się na fixingu poniżej 10 PLN. Nastroje wokół spółki wyraźnie pogorszyły się po ostatnich raportach finansowych. Z większych spółek ciekawie było dziś na PKO BP, które przejściowo traciło ponad 3%, aby zakończyć handel blisko punktu odniesienia (-0,19%). Ruchy na PKO tłumaczone są zawirowaniami wokół sektora oraz spekulacjami dot. przejęcia mBanku. W zakresie sektora finansowego warto wspomnieć o 4% spadkach na walorach Kruka po tym emitent poinformował, iż wydał w trzecim kwartale 2019 roku na zakup portfeli wierzytelności 83 mln zł, czyli o 87 proc. mniej niż rok wcześniej. Drugą udaną sesję z rzędu zanotowały akcje JSW (+6,2%). W dalszym ciągu jednak możemy mówić tu jedynie o lokalnej korekcie wzrostowej w ramach trendu spadkowego (z okolic 70 PLN do niedawnych 19 PLN).
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza ponownie pozycjonuje nas jako jeden z najsłabszych parkietów w Europie (zaraz obok OMX czy XU30). W ujęciu technicznym nie zmieniło się zbyt dużo – po lekkim odbiciu pozostajemy w ramach 2090-2140 pkt.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.