Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie mijała pod znakiem reakcji na długo wyczekiwany wyrok TSUE dot. kredytów w CHF. WIG20 zakończył obrót „kosmetycznym” wzrostem o 0,05% przy 2099 pkt. mWIG40 oddał 0,91%, a sWIG80 zniżkował o -0,01%. WIG-Banki stracił dziś 1,13%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 924 mln z czego 793 mln to WIG20 (na WIG-Banki było dziś nieco ponad 500 mln).
Początek obrotu mijał pod znakiem wyczekiwania na godz. 9:30 kiedy swoją decyzję miał upublicznić TSUE. Już chwilę po wyznaczonej godzinie na rynku wyraźnie wzrosła zmienność za sprawą podbicia kursów banków. Przejściowo akcje Millenium rosły o ponad 10%, aby chwilę potem zanurkować na -9% względem kursu odniesienia. TSUE podał w dzisiejszym wyroku, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Reakcja rynku była niejednoznaczna i takie też są opinie analityków i ekonomistów. Większość inwestorów zakłada jednak, iż wyrok jest niekorzystny dla sektora bankowego, chociaż padają też przesłanki o tym, iż w przypadku unieważnienia umowy nastałaby konieczność spłaty kredytu, co teoretycznie ogranicza potencjał masowych pozwów. Dodatkowo teoretycznie otrzymaliśmy wyrok TSUE, jednak praktycznie batalia przesuwa się obecnie do sądów krajowych, a same banki będą musiały najpewniej oszacować potencjalne koszty i zawiązać rezerwy bazując na umowach z klientami. Warto wspomnieć o pozytywnej reakcji PLN, gdzie byliśmy z jednej strony świadkami realizacji zysków z pozycji krótkich oraz potencjalnego zdjęcia ryzyka destabilizacji sektora. Kwestia wyceny poszczególnych banków to jednak zupełnie inny „temat”. Millenium stracił ostatecznie 7,8%, podczas gdy większość walorów związanych z grupą Getin rosła o ponad 20% (GTN oraz IDA). O 6,6% rosły również akcje kancelarii Votum zajmującą się kwestiami sporów sądowych związanych z kredytami w CHF. Walory mBanku rosły o 2,05% w czym niewątpliwie pomaga się toczący proces sprzedaży banku (Bloomberg podał iż Commerzbank wybrał GoldmanSachs jako doradcę przy transakcji). Mocniejsze spadki banków obserwowaliśmy również na akcjach Santadera (SANPL -4,77%, SAN-6,91%) BNP (-5,92%) czy Aliora (-1,59%). Dzisiejsza decyzja TSUE na pewno „ściąga” niepewność z PLN oraz częściowo z krajowego sektora bankowego. Część pozycji krótkich budowane pod ten scenariusz została już najpewniej zamknięta. Rozbieżne opinie i stanowiska wskazują jednak, iż na oszacowanie skutków orzeczenia dla sektora przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 wpisał się dziś w tendencje w Europie, gdzie po bardzo słabej środowej sesji, nastąpiła próba wyhamowania spadków. Lokalnie zmienność podbijana była przez zawirowania wokół banków. Globalne obawy o gospodarkę USA oraz Strefy Euro sugerują jednak, iż negatywne nastroje mogą zostać podtrzymane.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.