Czwartkowy handel na warszawskim parkiecie zakończył się spadkiem najważniejszego indeksu, WIG20, o 0,57%. mWIG40 zanotował zniżkę o 0,18% podczas gdy sWIG80 osunął się nieznaczne 0,08%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 670 mln (z czego blisko 560 przypadało na 20 największych spółek).
Po relatywnie neutralnym otwarciu WIG20 osunął się dziś do okolic 2350 pkt. (ok. -0,9%), gdzie oscylował aż do późnego popołudnia. Po raz kolejny, przez zdecydowaną większość handlu, GPW była najsłabszym rynkiem w Europie. Do godz. 16:00 jednym z najsłabszych walorów wchodzących w skład WIG20 były akcje PKN Orlen, który przed sesją podał wyniki. Publikacja okazała się być relatywnie zgodnie z prognozami (lekkie zaskoczenie „in plus” w zakresie EBITDA i zysku netto) kurs tracił jednak ponad 2%. Ruch ten tłumaczony był problemami z dostawami ropy z Rosji. ME podało przed sesją, iż Polska wstrzymała odbiór zanieczyszczonej rosyjskiej ropy w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej, a ciągłość przerobu zostanie zapewniona dzięki uwolnieniu zapasów ropy. Poza PKN tracił również węgierski MOL. Ostatecznie jednak po godz. 16:00 kurs PKN zaczął dynamicznie odrabiać straty (zamknięcie jedynie -0,27%), co wsparło indeks WIG20 (PKN ma ponad 13% udziałów). Wśród innych ciekawych wydarzeń na spółkach z szerokiego rynku warto wspomnieć o kontynuacji wyprzedaży akcji Elektrobudowy, która poinformowała przed sesją, iż zakończyła rok 2018r. stratą 72 mln (wpływ miała m.in. duża rezerwa związana z instalacją metazety). Po wczorajszym ponad 20% spadku również dziś akcje ELB zakończyły handel 23% zniżką, a sama wycena spółki wynosi jedyne 78 mln wobec ponad 130 mln sprzed 3 sesji. Na drugim biegunie rynku znalazły się znów akcje Euco (+21%), które kontynuowały spekulacyjny rajd po mocnej przecenie. Ponadto blisko 4% zwyżkowały walory PKP Cargo po informacjach odnośnie podpisania listu intencyjnego z ARP.
W szerszym ujęciu na globalnych rynkach byliśmy świadkami lekkiego podbicia awersji do ryzyka. Niemieckie, benchmarkowe (10YT) papiery dłużne znów cechują się ujemną rentownością na rynku wtórny, a kwotowania koszyka USD podbiły do najwyższego punktu od maja 17'. Jest oczywiście za wcześnie aby mówić o rozpoczęciu większego ruchu korekcyjnego, niemniej widoczne jest odczuwalne schłodzenie nastrojów m.in. na MSCI EM.
Lokalnie indeks WIG20 pozostaje w ramach szerszej konsolidacji 2340-2370 pkt.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.