Czwartkowy handel przy ulicy Książęcej w Warszawie zakończył się lekką zwyżką głównych indeksów. WIG20 wzrósł 0,31% (2359 pkt.) kończąc sesję na intra-sesyjnych maksimach. sWIG80 zanotował zwyżkę o 0,28%, a mWIG40 urósł o 0,32%. Obroty na szerokim rynku wyniosły nieco ponad 660 mln.
Dzisiejszy handel możemy zasadniczo podzielić na dwie fazy. Pierwsza wynikała bezpośrednio z wczorajszej reakcji na posiedzenie FED. Wyraźnie gołębi sygnał ze strony FOMC spowodował przecenę sektora finansowego w USA, co sprowadziło indeksy pod kreskę. Teoretycznie „gołębi FED” wspiera wyceny bardziej ryzykownych aktywów (w tym akcji), w praktyce wydaje się, iż inwestorzy mają świadomość, że zmiana retoryki J. Powella wynika w dużej mierze z pogorszenia się układu makroekonomicznego na świecie. W konsekwencji również obrót w Azji mijał w mieszanych nastrojach, które rzutowały na początek sesji w Europie. Przez większą część obrotu na Starym Kontynencie indeksy (również WIG20) oscylowały nieco poniżej punktu odniesienia. Sytuacja (dość klasycznie) rozstrzygnięta została dopiero po godz. 14:30 kiedy do „gry” weszli amerykanie. Prawie 1% zwyżka SPX spowodowała poprawę nastrojów w Europie i zamknięcia bliżej maksimów na głównych indeksach.
Wśród najciekawszych wydarzeń na akcjach spółek warto wspomnieć o blisko 11% zwyżce wyceny walorów PKP Cargo, które zaprezentowało prognozy na 2019r.( EBIT na poziome1.152, mln) oraz rekomendacje dot. dywidendy (67,2 mln czyli 1,5 PLN na akcję). Innym z liderów wzrostu na szerokim rynku był Patentus, który podał wyniki za 2018r. Wśród negatywnych doniesień warto wspomnieć o spadających akcjach Ursusa (ostatecznie -15,76%), który poinformował o zajęciu przez komornika (egzekucja blisko 10%) nieruchomości obciążonych zastawami rejestrowymi.
W szerszym kontekście GPW pozostaje pod wpływem rynków zagranicznych, czego najlepszym dowodem jest przebieg dzisiejszej sesji. Do 14:30 WIG20 oscylował blisko punktu odniesienia, a zmienność nie przekraczała 16 pkt. Od początku tygodnia obserwujemy również konsolidację w okolicach 2350 pkt., co wpisuje się również w sytuację na MSCI EM. Inwestorzy czekają na nowe doniesienia z frontu negocjacji handlowych USA-Chiny oraz dalsze kroki ws. Brexit'u.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.