Środowy handel w Warszawie zakończył się ostatecznie kosmetyczną zwyżką indeksu WIG20 o 0,25%. Wzrost, choć nikły, należy jednak uznać za pozytywne rozstrzygnięcie gdyż przez dużą część handlu indeksy przebywały pod kreską. Jednym z czynników podażowych były m.in. znaczące zniżki sektora energetycznego. Obroty na szerokim rynku wyniosły 630 mln.
Już początek dzisiejszej sesji na WIG20 zwiastował, iż inicjatywa pozostawać będzie raczej po stronie podażowej – sytuacja na globalnych indeksach wskazuje na ryzyko korekty. Lokalnie notowania oscylują blisko 2320 pkt, gdzie wyraźniejszy impuls podażowy przyniósł by najpewniej test okolic 2300pkt. Wśród największych spółek warto dziś wspomnieć o kontynuacji słabości sektora energetycznego, gdzie WIG-ENERG zniżkował dziś ponad -2,5%. Część spółek podała ostatnio szacunki wyników (poniżej oczekiwań), co schłodziło nastroje wokół sektora. Liderem wzrostów w WIG20 był za to Eurocash (+5,68%), który kontynuował impuls wygenerowany po publikacji wyników (od 28 lutego kurs wzrósł już o 21%).
Wśród mniejszych spółek warto wspomnieć o ponad 40% zwyżce akcji Brastera, który poinformował o uzyskaniu (warunkowego) finansowania do kwoty 44 mln PLN. Początkowo nastroje były jednak mieszane z uwagi na artykuł prasowy informujący, iż przedstawiciele krajowego środowiska onkologicznego wystosowali oświadczenie, w którym krytykują stosowanie termografii w badaniu piersi. Ponadto warto wspomnieć o wzroście ABC Daty (podwyższenie ceny w wezwaniu do 1,44 PLN), VGR (dawnej Vistuli) po danych sprzedażowych za luty czy INK po zgłoszeniu projektu uchwały na WZA dot. wypłaty 3 PLN dywidendy na akcję (z kapitału zapasowego).
Z wydarzeń makroekonomicznych należy odnieść się do dzisiejszej RPP. Sama decyzja nie stanowiła oczywiście zaskoczenia – Rada nie zdecydowała się na zmianę stóp. Ciekawie wypadł natomiast komunikat (obniżenie prognoz inflacyjnych z uwagi na działania rządu ws. wzrostu cen energii) oraz konferencja po posiedzeniu, gdzie A. Glapiński powiedział, iż RPP nie rozpatrywała koncepcji obniżek stóp. Ponadto prezes NBP odniósł się do prognozowanego poluzowania fiskalnego stwierdzając, iż nie zwiększa ono prawdopodobieństwa podwyżek stóp. W konsekwencji w dalszym ciągu mamy obowiązujący scenariusz bazowy braku zmian do końca kadencji.
W szerszym ujęciu dzisiejsza sesja w Warszawie wiele nie zmienia. Teoretycznie premiowany jest obecnie scenariusz spadkowy. Dużo jednak zależy od nastrojów zewnętrznych, gdzie inwestorzy czekają na jutrzejszy EBC (potencjalnie gołębi komunikat) oraz, przede wszystkim, informacje dot. porozumienia handlowego na linii USA-Chiny (amerykańska prasa podała dziś, iż Trump naciska na szybką finalizację rozmów). Niemniej sam obraz rynku w USA sugeruje raczej potencjalną próbę korekty rajdu trwającego od 2317pkt do aktualnych okolic 2800 pkt.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.