Dzisiejsze dzień stał pod znakiem tylko jednego wydarzenia, jakim było trwające w Wielkiej Brytanii referendum odnośnie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Głosowanie będzie trwało aż do godziny 23:00 polskiego czasu, więc próżno będzie szukać jakichkolwiek oficjalnych danych jeszcze dzisiaj. Nie przeszkadzało to jednak w optymistycznym czekaniu na wynik referendum.
Od początku tygodnia na europejskich parkietach dominuje optymizm w przeświadczeniu, że Brexitu nie będzie. Dzisiejsza sesja wpisywała się w ten scenariusz, choć początkowo można było oczekiwać przestoju po udanej serii z pierwszej połowy tygodnia. W Wielkiej Brytanii nie ma jednak ciszy wyborczej, więc sondaże były dzisiaj dalej publikowane. Te najnowsze wskazują na zwiększającą się przewagę zwolenników pozostania w ramach europejskich struktur, co pozytywnie wpływało na notowania. Jednakże ich pierwszy ruch w kierunku północnym miał miejsce tuż po godzinie 11:00, czyli przed pierwszym sondażem podanym do publicznej wiadomości w okolicach południa. Można zakładać, że wpływ na to miały zamówione przez fundusze hedgingowe sondaże exit poll, z których po trzech godzinach od otwarcia lokali zaczęły spływać pierwsze informacje do zarządzających. Nie są one publikowane, ale po reakcji rynkowej domyślać się możemy, że faworyzowały opcję „Bremein”. Zwyżki w Europie przekraczały 2%, podczas gdy w Warszawie były mniejsze, choć wciąż wynosiły ponad 1%.
Po południu za zachodnią granicą przewaga optymistów zaczęła topnieć, ale na GPW wciąż się utrzymywała i tak już pozostało do końca sesji. Ostatecznie WIG20 zyskał 1,7% i naruszył kolejny psychologiczny poziom na wysokości 1850 pkt. W Europie sentyment nieco mogły podkopać doniesienia o strzałach, które padły w niemieckim multipleksie pod Frankfurtem. Tym niemniej założenia o pozytywnym wyniku brytyjskiego referendum nie uległy zmienianie. Oficjalne wyniki głosowania mają być znane jutro o godz. 8:00 polskiego czasu, czyli jeszcze przed rozpoczęciem piątkowej sesji. Wówczas okaże się, czy dotychczasowe pozytywne założenia co do werdyktu głosujących okażą się słuszne.
Łukasz Bugaj