Ostatnie sesje pokazały prymat spółek małych i średnich nad ich większymi odpowiednikami. Dzisiaj było to szczególnie widoczne po diametralnie różnym zachowaniu indeksów WIG20 oraz mWIG40. Pierwszy spadł o 0,6%, podczas gdy drugi wzrósł o 0,7%.
Gorsze zachowanie krajowych blue chipów jest dość konsekwentnie widoczne w ostatnim czasie, a dzisiaj nałożyły się na to nie najlepiej przyjęte wyniki PKN Orlen oraz gorsze zachowanie spółek surowcowych w ślad za niższymi cenami ropy naftowej. Pod koniec sesji ciążyć zaczął również silniejszy dolar, który odbił się negatywnym echem w całym regionie i przecenił również węgierskiego BUX-a. Sama sesja nie zmieniła jednak układu sił i główny indeks wciąż pozostaje w ramach konsolidacji pomiędzy poziomami 1900 pkt. a 2000 pkt. Na samo zakończenie wypadł dokładnie pośrodku tego przedziału, a na uwagę drugi dzień z rzędu zasługiwała większa aktywność. Licznik obrotów na całym rynku zbliżył się do wartości 800 mln zł, co jak na ostatnie standardy jest wartością godną szacunku. Może to oznaczać zbliżający się termin rozstrzygnięcia przyszłego kierunku ruchu. W tym kontekście martwić może jednak ignorowanie dobrego zachowania indeksów zagranicznych, które na dniach wyznaczały nowe lokalne maksima przy braku współudziału krajowych blue chipów.
Lepiej pod tym względem wypada rynek szeroki, czego dzisiejszym przykładem było dobre zachowanie spółek średnich. Poszły one śladem maluchów i wyznaczyły nowe tegoroczne maksima. Cały segment małych i średnich spółek stara się więc zachowywać konsekwentnie w poprawie wycen, czego dużym spółkom ostatnio brakuje. Być może wynika to z powrotu obaw o lokalne negatywne czynniki, co sygnalizowane jest słabszym zachowanie sektora bankowego. Kapitał na powrót stał się ostrożniejszy możliwych politycznych reperkusji i swoje bezpieczne schronienie znajduje w akcjonariacie małych bądź średnich spółek.
Łukasz Bugaj