Po 12 tygodniach konsekwentnych zysków dolar amerykański doświadczył świeżych spadków. Ogólny brak danych ekonomicznych wpłynął na inwestorów, którzy zabezpieczyli zyski na długich pozycjach dolara. Ten proces zdecydowanie napędził raport po spotkaniu FOMC, jednocześnie uchylając drzwi kolejnym stratom. Niemniej jednak średnioterminowa perspektywa nie uległa zmianie. Wydarzenia geopolityczne, takie jak protesty w Hongkongu ciągle trwają, podczas gdy niemieckie dane wspierają obraz słabszej gospodarki całej strefy euro. Półroczny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego zdecydowanie zrewidował prognozy wzrostu globalnego, jednocześnie zauważając zwiększone szanse na powrót recesji do Europy.
W minionym tygodniu złoty doświadczył sporych wahań, by w końcu przenieść się w kierunku 2-tygodniowych maksimów względem dolara. To w konsekwencji pchnęło go wyżej do euro, pomimo zaskakującej 50 punktowej obniżki NBP. Stopy procentowe spadły na rekordowo niskie, bo 2% poziomy, wpływając bezpośrednio na koszty przyszłych pożyczek. Głębsze niż oczekiwano cięcie stóp zostało zrównoważone wiadomościami z rynku pracy. Stopa bezrobocia prawdopodobnie zanotuje nowe, bo 11,5% poziomy, co będzie 0,2% spadkiem. Ponadto Minister Finansów poinformował, że pomimo spowolnienia w gospodarce, deficyt w budżecie może być niższy niż prognozowano. Podczas gdy te siły wewnętrzne wpływają̨ na handel krótkoterminowy, złoty delikatnie przechodzi obok dużych zawirowań w których znalazł się dolar amerykański.
To będzie ważny tydzień w kategorii danych ekonomicznych. Prawdopodobnie potwierdzą one widoczne spowolnienie i osłabioną presję cenową. To będzie mała pożywka dla rynków, które już w zeszłym tygodniu doświadczyły zmian w polityce NBP. Niemniej jednak wszystkie zaskakująco słabe dane w przypadku konsumentów i produkcji przemysłowej mogą zwiększyć spekulacje przed kolejnym spodziewanym w listopadzie posiedzeniem RPP. Kolejna obniżka o 50 punktów mogłaby zniweczyć wszelkie szanse złotego.
autor: Agnieszka Durlej, Client Group Manager Western Union Business Solutions Polska