Główna uwaga rynków w ubiegłym tygodniu była ponownie skierowana na banki centralne. FOMC zadziwiło inwestorów ogłaszając słabszy niż prognozowano wzrost gospodarczy, jednocześnie pozostając przy obecnym akomodacyjnym typie polityki monetarnej. Dolar zdążył oddać część ze swoich zysków. W Szwajcarii, bank centralny utrzymał swoją politykę, ale podkreślił, że ruch w kierunku ujemnych stóp procentowych pozostaje nadal jedną z możliwości, podczas gdy w Norwegii Norges Bank wydał komentarz, który spowodował niemal dwuprocentowy spadek wartości waluty. Następny kwartał również nie zapowiada się dobrze dla norweskiej korony – wskaźnik inflacji oraz PKB prognozują bowiem kolejne spadki. W strefie euro, dane ekonomiczne również nie zachwyciły inwestorów, a dodatkowo decydenci w Wielkiej Brytanii pomimo 4-letnich minimów w publikowanej inflacji, wydali bardzo neutralne oświadczenia.
Po ostatnich słabszych danych o popycie konsumentów, nikogo nie zdziwił poziom inflacji poniżej prognoz. Natomiast ceny konsumpcyjne w Polsce spadły praktycznie do poziomu deflacji, co zwiększyło szanse na przyszłą obniżkę stóp i przyczyniło się do osłabienia lokalnej waluty. Ceny produkcji zdecydowanie pogorszyły wynik, zahaczając o spadki do poziomu 1.0% r/r. W tym samym czasie produkcja przemysłowa zwiększyła się o 4,4%, co oznacza niższy odczyt niż ostatni na poziomie 5,4%. Pomimo słabszych danych gospodarczych wartość złotego wzrosła, głównie z uwagi na czwartkowe święto i długi weekend. Wartość polskiego złotego wynikała również z zamieszania wokół nieoczekiwanego skandalu nagrania z prezesem NBP w roli głównej. Koniec końców, oczekiwanej dymisji nie widać, a sam premier Tusk zapowiedział, że jeśli sytuacja się nie rozwiąże, wcześniejsze wybory wydają się nieuniknione.
Wraz z początkiem nowego tygodnia niepewność polityczna znów może zalać rynek. Jakakolwiek niestabilność polityczna nie jest dobra dla waluty. Sprzedaż detaliczna i dane o bezrobociu to główne informacje z rynku, które zostaną opublikowane w tym tygodniu, jednak patrząc na obecną sytuacje, mogą przejść niezauważone.
autor: Agnieszka Durlej, Client Group Manager Western Union Business Solutions Polska