Uwaga rynków w zeszłym tygodniu była skupiona na notatkach z posiedzenia FOMC oraz Banku Anglii. Większość ważnych publikacji ekonomicznych była zaplanowana na drugą część tygodnia i pierwsze dni handlu były dość spokojne, aczkolwiek zapiski ze spotkania mogły zainspirować inwestorów. Bank Anglii nie wydawał się potwierdzać gołębiego tonu z raportu o inflacji. Niektórzy z decydentów dali jasne sygnały do podniesienia stóp wcześniej niż to zapowiadali, co momentalnie podniosło wartość funta. Natomiast podsumowanie ze spotkania FOMC zaskoczyło inwestorów i ujawniło coś czego jeszcze nie wiedzieli: decydenci najwyraźniej nie śpieszą się z podwyżką stóp i ta informacja w efekcie osłabiła dolara. Ponadto, rynki walutowe wydają się nadal grać na zwłokę, czekając na wynik posiedzenia EBC zaplanowanego na czerwiec. Dzisiaj w Wielkiej Brytanii i USA obchodzone są święta i rynki finansowe odpoczywają. Skrócony tydzień sprawia, że część inwestorów już teraz wycofuje się z rynku.
Na naszym rynku złoty spadł do 2-miesięcznych minimów względem dolara, 3-miesięcznych względem funta, podczas gdy jednocześnie wspiął się do 6-cio miesięcznych maksimów względem euro. Dane ekonomiczne opublikowane w zeszłym tygodniu na rynkach lokalnych były bardzo mieszane. Odczyt dotyczący produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczył rynki, ale ceny producentów wykazały nadal niską presję cenową. Notatki z posiedzenia NBP nie przyniosły żadnych niespodzianek. Na tle ostatniego, dużo gorszego raportu o Inflacji, same notatki okazały się raczej mało aktualne.
Na początku tygodnia zostaną opublikowane dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu, we wtorek natomiast raport o PKB za pierwszy kwartał. Rynki prognozują, że publikacje o sprzedaży przyniosą spore zyski dla złotego, po części będące wynikiem oczekiwanego spadku stopy bezrobocia. Optymistyczne dane makroekonomiczne w połączeniu z lepszym klimatem geopolitycznym, mogą potencjalnie wygenerować większe zainteresowanie inwestorów na rynku złotówki.
autor: Agnieszka Durlej, Client Group Manager Western Union Business Solutions Polska