W minionym tygodniu punktem kulminacyjnym dla rynków walutowych było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i publikacja danych gospodarczych z USA. Ogólne nastroje inwestorów można było określić jako pozytywne, co wpłynęło na wzrosty na rynkach akcji i spadek zainteresowania walutami uważanymi za bezpieczne przystanie, takimi jak japoński jen lub frank szwajcarski. Do takiego stanu rzeczy w dużej mierze przyczynił się spadek napięć geopolitycznych. Dobre nastroje inwestorów były osadzone na dwóch głównych czynnikach. Pierwszym z nich były dobre dane gospodarcze od Chin po USA. Koniunktura w sektorach gospodarczych Chin, Wielkiej Brytanii, strefy euro i USA mniej lub bardziej polepszyła się. Pozostałe dane ekonomiczne również nie zawiodły, a szefowa amerykańskiego banku centralnego jeszcze bardziej zachęciła inwestorów do podejmowania ryzyka. Janet Yellen złagodziła jastrzębi wydźwięk swoich słów, które padły po marcowym posiedzeniu FED-u, informując że polityka monetarna pozostanie luźna przez dłuższy okres czasu. Jej komentarze sprawiły, że kwietniowe posiedzenie bankierów FED-u będzie dla inwestorów bardzo istotne.
Bieżący tydzień zacznie się raczej leniwie z uwagi na święto w Chinach, przez które chiński rynek będzie zamknięty. Uwaga inwestorów skupi się na posiedzeniu Banku Anglii. Analitycy oceniają, że pozostawi on politykę monetarną w obecnym kształcie, jednak inwestorzy są ciekawi czy pojawią się zapowiedzi przyszłych zmian.
Polski złoty utrzymywał się w wąskim zakresie wahań wobec dolara i euro. Brak lokalnych danych nie pomagał, ale polska waluta zdołała utrzymać zdobycze z poprzedniego tygodnia dzięki osłabieniu się presji geopolitycznej. Koniunktura w przemyśle utrzymała się na plusie, jednak jej odczyt wypadł poniżej prognoz rynkowych. Tempo ekspansji przemysłowej jest obecnie najsłabsze od grudnia, a to głównie za sprawą słabszego eksportu.
W bieżącym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Spotkanie najprawdopodobniej zakończy się utrzymaniem obecnego poziomu stóp procentowych. Biorąc pod uwagę raport o inflacji z marca, spotkanie powinno mieć zupełnie standardowy przebieg, a inwestorzy nie powinni spodziewać się wzrostu stóp w pierwszym półroczu.