Zamknięcie w USA przyniosło umiarkowane spadki, jednak nie przełożyło się to na otwarcie dzisiejszej sesji. Przeciwnie WIG20 rozpoczął notowania powyżej kreski i już w pierwszym kwadransie wspiął się kilkanaście punktów wyżej. Było to reakcją na wzrost w Europie.
Po godzinie wzrost wynosił już ponad 20 punktów, ale na tym się nie skończyło. Indeks ciągnęły w górę banki, ale przede wszystkim KGHM, która rosła dziś dzięki wzrostowi cen miedzi i zamknęła sesję prawie 4 proc. na plusie. Około 14-tej udało się indeksowi osiągnąć pułap 2400 pkt. a godzinę później został on naruszony. Najwyższą wartość kwadrans przed 17-tą – 2411 pkt.
Dzisiejszym wzrostom pomogło uspokojenie sytuacji związanej z Ukrainą. Dziś odbył się antynuklearny szczyt w Hadze, na którym doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy. Daje to pewną nadzieję na zakończenie dalszych agresywnych posunięć Moskwy a to pozwala na pewien oddech na giełdzie w Warszawie. Trochę mniej wisi nad nami scenariusz sankcji dla Rosji, który odbije się negatywnie również na gospodarce europejskiej.
Weźmy np. kwestię cen gazu. W przypadku podwyżki najbardziej stracą na niej zakłady azotowe – Puławy i Grupa Azoty, które zużywają ogromne ilości tego surowca. W przypadku eskalacji działań na Ukrainie, działań zbrojnych nie można wykluczyć całkowitego odcięcia rury ukraińskiej. Niedobór gazu mógłby z kolei skutkować czasowym zamknięciem dostaw do zakładów azotowych, czyli przestojem w produkcji. Kursy tych spółek uzależnione są zatem silnie od dalszego rozwoju sytuacji.
Mimo dzisiejszych zabiegów dyplomatycznych nadal wisi groźba destabilizacji sytuacji, czy wręcz wkroczenia wojsk rosyjskich na Ukrainę. Ten scenariusz natychmiast znalazł by negatywne odbicie w zachowaniu GPW.