Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zysk operacyjny Dekpol w 2020 r. zwiększył się o 14% r/r

Udostępnij
  • skonsolidowane przychody w 2020 na poziomie 1,05 mld PLN, +36,6% rok do roku (r/r)
  • marża brutto ze sprzedaży na koniec 2020 na poziomie 13% wobec 10,8% przed rokiem
  • raportowany zysk operacyjny w wysokości 81 mln PLN, +14% r/r; po skorygowaniu o wartość  zdarzeń jednorazowych w 2019 dynamika zysku operacyjnego na poziomie +87,7% r/r
  • dynamiczny wzrost skorygowanego zysku netto o 86% r/r, do 52,8 mln PLN (raportowany zysk netto +4% r/r)
  • stabilna pozycja gotówkowa Grupy - stan środków pieniężnych na koniec 2020 wynosił 157,5 mln PLN, przepływy operacyjne w 2020: +82,8 mln PLN
  • bezpieczny poziom zadłużenia - wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec 2020 na poziomie 1,15  
  • udane emisje obligacji, którym towarzyszyła nadsubskrypcja

Grupa DEK (DEKPOL), prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała wyniki finansowe za rok 2020. Przychody Grupy wzrosły w omawianym okresie o 36,6% r/r i wyniosły 1,05 mld PLN. Rentowność brutto ze sprzedaży poprawiła się o 2,2 p.p. r/r do 13%, co zaowocowało zwiększeniem zysku brutto ze sprzedaży do 137,4 mln PLN (+65% r/r). W ujęciu raportowanym zysk operacyjny Grupy w 2020 zwiększył się o 14% r/r do 81 mln PLN, a po skorygowaniu o zdarzenia jednorazowe, jakich dokonano w 2019 roku, dynamika zysku operacyjnego wynosi 87,7% r/r. Grupa zakończyła rok 2020 zyskiem netto na poziomie 52,8 mln PLN, co oznacza wzrost o 4% r/r w ujęciu raportowanym i aż 86% r/r w ujęciu skorygowanym.

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w 2020 roku wyniosły w Grupie +82,8 mln PLN. Na koniec 2020 roku stan środków pieniężnych wynosił 157,5 mln PLN, wskaźnik dług netto/EBITDA był na poziomie 1,15.

Segment deweloperski

W 2020 przychody segmentu deweloperskiego wzrosły o 85% r/r, do 286,6 mln PLN (27% udział w przychodach Grupy), a wynik operacyjny wyniósł 41,5 mln PLN (wobec 12,7 mln PLN przed rokiem). Grupa rozpoznała w omawianym okresie sprzedaż 622 lokali. Na rozpoznane w 2020 roku przychody wpływ miały oddane do użytkowania prestiżowe inwestycje na Wyspie Spichrzów w Gdańsku Grano Residence, Grano Hotel Residence oraz popularne osiedla mieszkaniowe Nowe Rokitki V, Nowe Rokitki VI, Osiedle Zielone III budynek IV, Młoda Morena Park II i Foresta. Udana realizacja Grano Residence potwierdza słuszność obranej przez Grupę DEKPOL strategii, polegającej na realizacji projektów deweloperskich zarówno w segmencie premium, jak i popularnym. Udział w sprzedaży projektów o wyższym prestiżu i standardzie adresowanych do bardziej wymagających klientów wynosił w 2020 roku 39%. Średnia wartość lokalu wzrosła w ujęciu r./r. o ponad o 5%.

Na koniec 2020 w ofercie Grupy dostępne do sprzedaży było 238 lokali. Posiadany bank ziemi pozwala Grupie na wprowadzenie do oferty łącznie ok. 5 tys. lokali na ponad 220 tys. mkw. PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkań).

Segment generalnego wykonawstwa

Segment generalnego wykonawstwa (GW), wydzielony z dniem 1 stycznia 2021 do spółki Dekpol Budownictwo, pozostaje największym segmentem działalności Grupy DEKPOL, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym 62% w 2020 roku. Grupa ma ugruntowaną pozycję na rynku i wysoki poziom referencji, dzięki czemu współpracuje z liderami dynamicznie rosnącego rynku powierzchni magazynowych. Przychody segmentu GW w omawianym okresie wyniosły 654,5 mln PLN co oznacza wzrost o 34% r/r, a zysk operacyjny zwiększył się o 51,5% r/r, do 45,3 mln PLN, co jest efektem realizacji strategii zwiększania wartości świadczonych usług. Na koniec 2020 roku realizowane były kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ponad 900 mln zł netto. Do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o łącznej wartości ponad 338 mln zł netto, z czego znacząca większość prac zostanie wykonana w 2021 roku. Dodatkowo w ramach segmentu GW realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości do realizacji 2020 roku w wysokości 70 mln PLN netto. Do ważniejszych projektów realizowanych w segmencie GW w omawianym okresie należała m.in. budowa zakładu produkcyjno-magazynowego z zapleczem biurowym dla Iglotex S.A., budowa centrum magazynowo –produkcyjnego z zapleczem socjalno-biurowym Tricity North Sp. o.o. czy wykonanie obiektu magazynowo-produkcyjno-biurowego z zapleczami socjalno- biurowymi dla 7R S.A. oraz budowa fabryki rowerów z magazynem wysokiego składowania dla RTE Poland. Udział projektów przemysłowo-logistycznych w całym portfelu zleceń GW wyniósł na koniec 2020 roku ok. 80%.

Segment produkcji osprzętu

Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych odpowiadał w 2020 roku za 7,6% przychodów Grupy DEKPOL. Jego przychody wyniosły w omawianym okresie 80,6 mln PLN, a zysk operacyjny 5,8 mln PLN. Segment ten został najmocniej dotknięty skutkami pandemii koronawirusa, w szczególności w obszarze OEM w 2 i 3 kwartale ub.r. Ciągłość produkcji udało się utrzymać dzięki zamówieniom pozyskanym od nowych klientów - w efekcie marka Dekpol Steel stała się bardziej rozpoznawalna wśród nowych, końcowych klientów, wśród których są m.in. najbardziej liczące się kopalnie na świecie. W 3 kwartale ub.r. Dekpol Steel rozpoczął rozmowy z największym na świecie producentem maszyn budowlanych, których celem jest ulokowanie produkcji w zakładzie w ramach Grupy Dekpol. W związku z tym Dekpol Steel rozpoczął wdrażanie procesów i wymogów nowego odbiorcy oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozbudowy zakładu. Okres lockdown wykorzystano dodatkowo do dalszej optymalizacji i automatyzacji procesów produkcji oraz rekrutacji i szkolenia pracowników produkcyjnych.

Obserwując aktualny dynamiczny wzrost zamówień, Dekpol Steel planuje zwiększyć wartość obrotów w roku 2021 nawet o około 42% w stosunku do roku 2020. W perspektywie 2022, natomiast, będzie w stanie realizować zamówienia, uzyskując przychód roczny na poziomie nawet 150 mln PLN. Jest to graniczna kwota przychodów nie wymagająca nowych inwestycji. Dodatkowo, aby realizować oczekiwaną zwiększoną ilość zamówień, w 3 kwartale 2021 Spółka planuje rozpocząć rozbudowę, powierzchni produkcyjnej.

Komentarz Zarządu do wyników 2020 i perspektyw na kolejne kwartały

Niezależnie od pandemii koronawirusa, która doprowadziła do wielu zmian w światowej gospodarce, miniony rok był dla Grupy Kapitałowej rokiem udanym pod kątem działalności biznesowej i rekordowym pod względem osiągniętych wyników finansowych. Jest to istotne potwierdzenie, że obrany przez nas strategiczny kierunek jest słuszny. Polega on na zrównoważonym rozwoju w oparciu o trzy uzupełniające się filary naszego biznesu: segment Generalnego Wykonawstwa (Dekpol Budownictwo), Deweloperski (Dekpol Deweloper) i Produkcji Osprzętu do maszyn budowalnych (Dekpol Steel). Dekpol Budownictwo ma ugruntowaną, wysoką pozycję rynkową i bardzo dobre referencje, co znajduje uznanie zarówno u nowych klientów, jak i kontrahentów, z którymi Spółka już współpracowała. Spółka bardzo dobrze wykorzystuje do realizacji swoich celów biznesowych dobrą koniunkturę w sektorze budowlano-montażowym, wspieraną dynamicznym rozwojem sektora e-commerce, który zgłasza zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowo-logistyczne. Celem spółki w dalszym ciągu jest stabilne i rozważne rozwijanie się w tym segmencie rynku. – mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.

Dekpol Deweloper realizował w minionym roku projekty obejmujące zarówno budowę osiedli mieszkaniowych, luksusowych apartamentowców, jak również condohotelu. Zgodnie z przyjętą strategią Spółka realizuje inwestycje odpowiadające na różne potrzeby klientów, w tym zdobywa doświadczenie i rozpoznawalność w segmencie inwestycji apartamentowych, charakteryzujących się wysoką marżowością. Pandemia koronawirusa wymusiła na spółce weryfikację części planów dotyczących sprzedaży i uruchamiania nowych inwestycji w związku z wydłużeniem się procedur administracyjnych. Z drugiej jednak strony aktywnie poszukiwaliśmy nowych okazji biznesowych, czego efektem było podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży (po dacie bilansowej) projektu Braniborska inwestorowi instytucjonalnemu. To jedna z pierwszych takich transakcji na rosnącym rynku PRS w Polsce i nie wykluczamy, że w przyszłości zawarte zostaną kolejne. W związku ze stałym wzrostem zapotrzebowania na mieszkania, celem Spółki jest osiąganie dalszego wzrostu sprzedaży lokali. - – dodaje Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.

Spośród trzech segmentów Grupy, działalność Dekpol Steel w roku 2020 została dotknięta najmocniej skutkami pandemii. Jestem jednak przekonany, że Dekpol Steel dzięki doświadczeniu, skutecznemu planowaniu i determinacji zespołu bardzo dobrze wykorzystał ten trudny czas. Oprócz zachowania ciągłości produkcji zostały również poczynione inwestycje w jej automatyzację i robotyzację, a także wzmocnione zostały zasoby ludzkie. Biorąc pod uwagę powyższe inwestycje, jak również fakt, że w czwartym kwartale oraz w 2021 roku zaobserwowaliśmy trwałe odbicie w liczbie składanych zamówień, oczekujemy dalszego rozwoju Dekpol Steel w kolejnych kwartałach. Spółka kładzie duży nacisk na rozwój robotyzacji, zatrudnienia oraz kanałów sprzedaży, co umożliwia wzrost sprzedaży oraz poprawę wyników.

Warto dodać, że z początkiem 2021 roku zakończyliśmy procesy wydzielania poszczególnych segmentów działalności do oddzielnych spółek. Dekpol S.A. pełni teraz funkcję holdingu zarządzającego Grupą Kapitałową. Przeprowadzone działania reorganizacyjne mają na celu dopasowanie struktur i zasobów do zwiększającej się skali działalności poszczególnych segmentów i całej Grupy. Zakładamy, że doprowadzi to do systematycznej poprawy efektywności i osiąganych wyników finansowych.  – podsumowuje Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.

Wkładamy wiele pracy w to, żeby sytuacja finansowa Grupy DEKPOL była optymalna, stabilna i bezpieczna. To niezwykle ważne z uwagi zarówno na wymagające i zmieniające się dynamicznie otoczenie biznesowe, jak i na plany DEKPOLU odnośnie do systematycznego zwiększania skali działalności. Utrzymujemy zrównoważoną pozycję gotówkową – na koniec roku stan środków pieniężnych wynosił 157,5 mln PLN, a wskaźnik długu netto do EBITDA wynosił zaledwie 1,15. Nasze osiągnięcia na tym polu są dostrzegane przez inwestorów, czego efektem było przeprowadzenie w ub.r. emisji obligacji, którym towarzyszyła znacząca nadsubskrypcja. Jednocześnie, po dacie bilansowej DEKPOL przeprowadził koleje udane emisje obligacji. W rezultacie obecnie zdecydowana większość naszych zobowiązań finansowych zapada za ponad 3 lata. - dodaje Katarzyna Szymczak-Dampc, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor finansowy DEKPOL S.A.  

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus