ERB (ERBUD) planuje wejście w nowy segment biznesowy. Spółka ma zamiar produkować i sprzedawać domy modułowe. Inwestycje zawiązane z uruchomieniem produkcji spółka szacuje na 80-100 mln zł.
ERBUD, jedna z największych grup budowlanych w Polsce, ogłosiła właśnie plany związane ze strategicznym rozwojem działalności, którą chce poszerzyć o produkcję domów modułowych. Będą one oferowane głównie na rynkach zagranicznych, w szczególności na rynku niemieckim, gdzie ERBUD obecny jest od lat i ma tam silną pozycję biznesową.
- W ramach strategii rozwoju postanowiliśmy postawić na segment wciąż młody, ale niezwykle perspektywiczny, który szczególnie na zachodzie Europy rośnie z olbrzymią dynamiką. Budowa domów modułowych wpisuje się w trendy proekologiczne, które rosną w siłę na całym niemal świecie. Ich postawienie pochłania znacznie mniej energii, przez co pozostawiają one niewielki „ślad węglowy”
– wyjaśnia Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUD-u.
– Od lat w naszej strategii stawiamy na dywersyfikację segmentową i geograficzną. Ten nowy obszar działalności pozwoli nam w ciągu kilku lat zbudować mocną „nogę biznesową”, która będzie kontrybuować w znaczący sposób do zysków Grupy ERBUD. Tym bardziej, że będziemy mogli wykorzystać w pierwszej kolejności nasze wieloletnie doświadczenie na rynku niemieckim, gdzie widzimy największy potencjał rozwoju – dodaje Dariusz Grzeszczak.
Uruchomienie produkcji i sprzedaży obiektów modułowych będzie wymagało inwestycji. ERBUD planuje m.in. zakup obiektu, w których chce uruchomić linię produkcyjną. Środki potrzebne na realizację tego celu spółka szacuje na ok. 80-100 mln zł. Obecnie władze ERBUD-u analizują optymalną drogę do ich pozyskania. Wśród rozważanych opcji jest pozyskanie finansowania dłużnego lub sprzedaż części akcji spółki córki – toruńskiego PBDI S.A. – podmiotu specjalizującego się w generalnym wykonawstwie projektów OZE, głównie farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Sprzedaż akcji może nastąpić do inwestora strategicznego lub przez warszawską giełdę.
- PBDI to nasz klejnot w koronie, dlatego w każdym scenariuszu zakładamy utrzymanie kontroli nad spółką. W najbliższych tygodniach będziemy intensywnie analizować wszystkie możliwości
i wybierzemy optymalne rozwiązanie, zarówno dla całej Grupy, jak i dla dalszego rozwoju samego PBDI – podkreśla Dariusz Grzeszczak.
PBDI S.A. jest krajowym liderem w segmencie farm wiatrowych. Dotychczas spółka była i jest zaangażowana w budowę instalacji o łącznej mocy 2530 MW. Firma realizuje również usługi w zakresie budowy farm fotowoltaicznych – łącznie w tym segmencie firma zbudowała i jest w trakcie budowy instalacji o mocy 180 MW. Z projektów dotyczących energii odnawialnej PBDI czerpie ok. 85 proc. przychodów. Firma wyrosła w segmencie budownictwa inżynieryjnego i drogowego, który obecnie realizuje pozostałe 15 proc. sprzedaży.