- XTP (XTPL) realizuje pierwszą komercyjną umowę dotyczącą demonstratora technologii UPD- XTPl Delta Printing System - do precyzyjnego drukowania mikrostruktur, w tym struktur przewodzących
- Umowa została podpisana z Uniwersytetem w Stuttgarcie, Institut für Großflächige Mikroelektronik “IGM”
- Zespół pod przewodnictwem prof. Fruehaufa z Uniwersytetu w Stuttgarcie zastosuje Delta Printing System do zaprezentowania w pełni wydrukowanego wysokorozdzielczego wyświetlacza FPD.
XTPL dostarczy swoje urządzenie Delta Printing System dla Institute for Large Area Microelectronics (Institut für Großflächige Mikroelektronik “IGM”) na Uniwersytecie w Stuttgarcie.
Delta Printing System jest wysoce precyzyjnym systemem drukowania układów mikroelektronicznych, wykorzystującym opatentowaną przez XTPL technologię Ultra-Precyzyjnej Depozycji (UPD). Umożliwia on drukowanie ultra-cienkich struktur o minimalnej wielkości 1,5 mikrometra.
Institute for Large Area Microelectronics Uniwersytetu w Stuttgarcie (Niemcy), kierowany przez prof. Norberta Fruehaufa, jest jednostką badawczo-edukacyjną specjalizującą się w nowatorskich procesach i materiałach dla technologii zaawansowanych wyświetlaczy (FPD). Obecnie badania instytutu koncentrują się na organicznych diodach elektroluminescencyjnych (OLED) i cienkowarstwowych tranzystorach (TFT) do zaawansowanych i elastycznych wyświetlaczy. Zgodnie ze swoją misją instytut IGM kładzie szczególny nacisk na badania, których celem jest możliwości stosowania rozwijanej technologii w ramach komercyjnych procesów produkcyjnych. Od momentu powstania instytut odnosi liczne sukcesy badawcze i zdobył uznanie na całym świecie, w tym uznanie międzynarodowego przemysłu wyświetlaczy.
„Dostrzegamy światowy trend technologiczny zmierzający w kierunku dalszej miniaturyzacji i wzrostu rozdzielczości wyświetlaczy. Cieszymy się, że będziemy mogli zastosować XTPL Delta Printing System w naszym clean-roomie na naszej pilotażowej linii produkcyjnej zaawansowanych wyświetlaczy i dalej rozwijać współpracę z zespołem XTPL. XTPL opracowało unikalne rozwiązanie do bezpośredniego (bezmaskowego) osadzania struktur przewodzących o wielkości od 1,5 do 10 mikrometrów. Uważam, że ta technologia ultraprecyzyjnej depozycji ma wyjątkowe właściwości, które doskonale wpisują się w przyszłe potrzeby w zakresie drukowania elastycznych wyświetlaczy OLED o wysokiej rozdzielczości” – podkreślił prof. Norbert Fruehauf, dyrektor IGM.
Badacze pod przewodnictwem prof. Fruehaufa z Uniwersytetu w Stuttgarcie chcą wykorzystać Delta Printing System dostarczony przez XTPL do zaprezentowania w pełni wydrukowanego wysokorozdzielczego wyświetlacza FPD. Stanie się to możliwe dzięki unikalnej możliwości urządzenia w zakresie powtarzalnego drukowania przewodzących struktur o rozmiarze zaledwie 1,5 mikrometra.
„Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z instytutem IGM pod przewodnictwem prof. Fruehaufa. IGM nie tylko znajduje się w światowej czołówce instytucji badawczych w dziedzinie zaawansowanych wyświetlaczy, ale także ściśle współpracuje z globalnymi liderami z tej branży. Umowa na dostawę naszego pierwszego demonstratora technologii dla IGM jest kamieniem milowym na drodze w kierunku komercjalizacji naszej technologii UPD. Decyzja IGM potwierdza wysoki poziom gotowości technologicznej naszego rozwiązania oraz jego unikalne własności umożliwiające innowacje i rozwój w branży wyświetlaczy FPD – dodaje dr Filip Granek, prezes XTPL.
Umowa obejmuje wynajem demonstratora XTPL z możliwością jego wykupu. Maksymalna wartość umowy wynosi ok. 190 tys. EUR netto (ok. 880 tys. PLN netto). Urządzenie ma być dostarczone IGM jeszcze w roku 2020. Powyższa kwota nie obejmuje materiałów eksploatacyjnych: kartridży, tuszów oraz dysz, które również będą dostarczone instytutowi przez XTPL.
Demonstrator technologii UPD jest oferowany zarówno akademickim ośrodkom badawczym, jak i jednostkom R+D przedsiębiorstw przemysłowych skupiających się na obszarze zaawansowanej mikroelektroniki i wyświetlaczy. Obecnie XTPL prowadzi zaawansowane rozmowy na temat dostarczenia demonstratora technologii z kolejnymi podmiotami.