Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Azoty uruchomiła Nową Wytwórnię Tworzyw Modyfikowanych

Udostępnij

18 grudnia 2019 w Tarnowie Grupa Azoty Compounding Sp. z o.o. działająca w ramach Segmentu Biznesowego Tworzyw ATT (GRUPAAZOTY) uruchomiła Nową Wytwórnie Tworzyw Modyfikowanych (compoundingu) o mocy produkcyjnej 50 tys. ton rocznie. Partnerem biznesowym i technologicznym projektu jest niemiecka firma Akro Plastic GmbH. Wytwórnia powstała w ciągu zaledwie 1,5 roku w oparciu o najnowsze technologię i urządzenia, a budżet inwestycji wyniósł 100 mln zł.

Poprzez modyfikację wytwarzanego w Tarnowie Poliamidu oraz innych tworzyw w Wytwórni będą powstawały specjalistyczne tworzywa modyfikowane wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, przemyśle maszynowym, w budownictwie, elektronice i produkcji artykułów gospodarstwa domowego.

- To inwestycja, która wpisuje się w realizowaną od lat przez Grupę Azoty strategię przesuwania się od prostych produktów syntezy chemicznej do zaawansowanych i nowoczesnych materiałów, pozwalających lepiej zaspokajać potrzeby innowacyjnej gospodarki. Dzięki niej będziemy mogli realizować dużo większe i bardziej wymagające projekty odpowiadając na zapotrzebowanie naszych klientów na specjalistyczne tworzywa. W obszarze tworzyw konstrukcyjnych od lat konsekwentnie realizujemy strategię wydłużania łańcucha produktowego i zapewnienia najwyższej jakości na każdym jego etapie, począwszy od produkowanego w Tarnowie i Puławach kaprolaktamu, przerabianego na Poliamid 6 w pełnym zakresie lepkości w Tarnowie i w niemieckim Guben, po różnego rodzaju zaawansowane tworzywa modyfikowane z dodatkami włókien szklanych lub węglowych, uniepalniaczy i szeregu innych substancji uszlachetniających dających im unikalne właściwości – powiedział dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

Grupa Azoty jest największym w Polsce i jednym z wiodących Europejskich producentów Poliamidu 6 będąc jednocześnie w elitarnym gronie producentów w pełni zintegrowanych surowcowo. We wrześniu 2017 r. w Tarnowie uruchomiona została nowoczesna wytwórnia Poliamidów o zdolności produkcyjnej 80 tys.ton rocznie, dzięki czemu łączne moce wytwórcze Poliamidu 6 wzrosły do obecnych 170 tys.ton rocznie, bilansując się jednocześnie z produkcją Kaprolaktmu.

Segment Biznesowy Tworzyw posiada aktualnie zakłady produkcyjne w trzech lokalizacjach:

  • Puławy produkujące Kaprolaktam
  • Niemieckie Guben - produkcja Poliamidu
  • Tarnów - produkcja Kaprolaktamu, Poliamidu i Tworzyw Modyfikowanych

W Nowej Wytwórni Tworzyw Modyfikowanych będą mogły powstawać jeszcze bardziej zaawansowane tworzywa, których najwyższą jakość zapewnia wykorzystywanie najnowszych dostępnych światowych technologii oraz doświadczona kadra. Oferta tworzyw jest stale rozwijana dzięki ścisłej współpracy z klientami, własnemu zespołowi R&D jak również współpracy z wiodącymi polskimi instytucjami i zespołami naukowo-badawczymi.

Grupa Azoty od lat kładzie duży nacisk na jakość, innowacje i rozwój produktów posiadając laboratoria badawcze i rozwojowe dbające zarówno o obecny portfel produktów, jak i poszukując nowych produktów i kierunków rozwoju dla całej Grupy m.in. w uruchomionym w ubiegłym roku Centrum Badawczo-Rozwojowym w Tarnowie.

- Produkcja nawozów jest i pozostanie podstawowym obszarem naszej działalności. Konsekwentnie dążymy optymalizacji portfela produktowego poprzez stałe ulepszanie aktualnych produktów i choćby takie inwestycje jak przejęcie Compo Expert pozwalające na wejście w całkiem nowy segment nawozów specjalistycznych. Ale stawiamy też na rozwój tworzyw, aby dywersyfikować przychody i rozwijać innowacyjne produkty. Właśnie dlatego w Tarnowie zrealizowaliśmy inwestycje związane z poliamidami i tworzywami modyfikowanymi, a w Policach budujemy wytwórnię polipropylenu – powiedział prezes Wojciech Wardacki.

Realizowany przez Grupę Azoty projekt Polimery Police to obecnie największa inwestycja w polskiej branży chemicznej, jej wartość przekracza 6 mld zł. Właśnie finalizowane są prace związane z konstruowaniem finansowania projektu. Budowa, która ruszy na początku 2020 r., ma się zakończyć w 2022 r., kiedy moce produkcyjne wytwórni osiągną docelowe 440 mln ton rocznie. Pozwoli to zaspokoić cały krajowy deficyt tego produktu i odpowiada za prawie 10 proc. zapotrzebowania w regionie Europy Środkowej.

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Kluczowe spółki Grupy Azoty w Polsce są zlokalizowane w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie-Koźlu. Do zagranicznych aktywów Grupy Azoty należy działająca w sektorze tworzyw sztucznych spółka ATT Polymers z siedzibą w niemieckim Guben oraz Grupa COMPO EXPERT z zakładami w niemieckim Krefeld i hiszpańskim Vall d'Uixó, jeden z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus