Boryszew ERG, jeden z kluczowych producentów chemii motoryzacyjnej w Polsce, pracuje nad rozszerzeniem portfolia produktowego o kolejne innowacyjne rozwiązania. Szczególnie zaawansowane prace badawcze dotyczą projektu ekologicznego nanopłynu do chłodnic samochodowych i płynu do zabezpieczania przed oblodzeniem samolotów. Zostaną one zakończone najprawdopodobniej w 2020 roku, wtedy też produkty trafią na rynek. Wcześniej, bo już w sezonie zimowym 2019/2020, w ofercie BRS (BORYSZEW) znajdą się płyn odladzający i płyn zabezpieczający dedykowany dla sektora kolejowego.
Dynamika rynku wymaga od producentów ciągłego doskonalenia i dostosowywania oferty produktowej do zmieniających się potrzeb. W związku z tym projekty badawczo-rozwojowe będą miały coraz większe znaczenie szczególnie wśród twórców rozwiązań dla segmentu motoryzacyjnego, ale i szeroko rozumianego transportu. Płyny do odladzania i zabezpieczające przed ponownym oblodzeniem dedykowane dla sektora kolejowego będą stanowiły najnowszy produkt z portfela Boryszew ERG już w sezonie zimowym 2019/2020. Odladzanie elementów taboru szynowego jest jedną z podstawowych czynności w okresie zimowym. Opracowywane preparaty przeznaczone będą głównie do odladzania elementów jezdnych taboru. To właśnie one ulegają najczęściej oblodzeniu, prowadząc do unieruchomieniu składu.
Ważne prace dotyczą w Boryszew ERG opracowania receptury płynu do zabezpieczania przed oblodzeniem samolotów. W skład opracowanego środka wchodzi wodny roztwór glikolu propylenowego, wzbogacony o innowacyjny pakiet inhibitorów korozji, dedykowany dla metali i stopów występujących w konstrukcji statków powietrznych oraz dodatki zmieniające właściwości reologiczne, tj. zagęstniki i środki powierzchniowo czynne. Ostateczna receptura opracowanego preparatu zostanie poddana testom zgodnie z restrykcyjnymi normami lotniczymi w kilku niezależnych jednostkach certyfikacyjnych.
- Środki zabezpieczające samoloty przed oblodzeniem muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Samoloty muszą zostać odśnieżone, odlodzone i odszronione, aby nie zmniejszyła się siła nośna ich płatów oraz właściwości aerodynamiczne całego samolotu. Nie bez znaczenia pozostaje wzrost liczby operacji lotniczych, w takich sytuacjach łatwiej o błędy pracowników, przygotowujących maszyny do lotu. W Boryszew ERG stawiamy na oferowanie najlepszych i najbezpieczniejszych technologii – komentuje Marlena Krohn, Dyrektor Zarządzająca Boryszew ERG.
Obecne na rynku Borygo Runway sprawdza się w odladzaniu i zapobieganiu oblodzeniu pasów startowych. Jakość tego produktu potwierdzają liczne certyfikaty. Kolejni klienci branżowi decydują się na jego stosowanie na lotniskach w Europie, m.in. w Polsce, we Włoszech i na Litwie. – Wierzymy, że Boryszew ERG pozostanie w gronie liderów w tym segmencie działalności w Polsce. Rozszerzenie oferty o środki dedykowane zabezpieczaniu samolotów jest dla nas naturalne – dodaje Marlena Krohn.
Kluczowy jest również projekt „Ekologicznego nanopłynu do chłodnic samochodowych o innowacyjnych parametrach użytkowych” (POIR.01.02.00-00-0031/17). Polega on na opracowaniu receptury i technologii produkcji zupełnie nowego płynu i koncentratu płynu chłodniczego do silników spalinowych, aktualnie niewystępującego na rynku. Jego innowacyjność wynika z zastosowania nanododatków, zwiększających przewodniość i pojemność cieplną, co z kolei znacząco wpływa na zdolność płynu do odbierania ciepła z silnika, zwiększając wydajność i żywotność tej części samochodu. Projekt jest współfinansowany z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014 – 2020.