QMK (QUMAK) złożył wniosek o upadłość GIS Partner, wybranego przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW) "z wolnej ręki" do realizacji 5. etapu strategicznego dla Polski projektu Informatycznego Systemu Osłony Kraju (ISOK) wartego łącznie 300 mln zł, podała spółka.
"Qumak przygotował system ISOK zgodnie z OPZ, wyrażając gotowość do jego implementacji w środowisku produkcyjnym zamawiającego (KZGW). Mimo to zamawiający odstąpił nieoczekiwanie od realizacji przez Qumak finalnego etapu wdrożenia, powierzając to zadanie w kontrowersyjnym trybie 'z wolnej ręki' firmie, której fatalna kondycja finansowa może uniemożliwić jego kontynuację" - czytamy w komunikacie.
"Wybór firmy GIS Partner do realizacji prac w V etapie projektu ISOK oraz jego tryb budzi zaniepokojenie i jest zupełnie niezrozumiały" - skomentował prezes Qumaka Tomasz Laudy, cytowany w komunikacie.
Firma GIS Partner była jednym z podwykonawców Qumaka w trakcie realizacji projektu ISOK. W tym czasie wykazała się "daleko idącą niekompetencją", co spowodowało konieczność usunięcia jej z projektu, o czym poinformowany został KZGW. Co więcej, spółka ta jest niewypłacalna i ma zajęte przez komornika konta bankowe. Wśród jej niespłaconych dłużników jest również Qumak, stwierdzono w komunikacie.
"Chroniąc żywotny interes spółki, złożyliśmy właśnie wniosek o upadłość GIS Partner. Będziemy dochodzić swoich praw wszelkimi drogami, które przewiduje prawo" - dodał Laudy.
Zarząd Qumak stoi na stanowisku, że KZGW udzieliło zlecenia w trybie z "wolnej ręki" rażąco naruszając przepisy PZP. Podjęto więc decyzję o wniesieniu odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej w tej sprawie, podano również.
ISOK to jeden z najważniejszych projektów w zakresie bezpieczeństwa publicznego realizowany z pomocą środków unijnych. Miał stanowić najobszerniejszy w Polsce zbiór wiedzy i informacji o gospodarce wodnej oraz dostarczyć służbom, urzędom i obywatelom kluczowe dane dotyczące m.in. ryzyka wystąpienia powodzi i wczesnego ostrzegania przed nimi. Jego całkowity budżet to ok. 300 mln zł, z czego ok. 200 mln pochodzi z dotacji unijnej.
Qumak jest polską spółką informatyczno-technologiczną, notowaną na GPW od 2006 r. Oferuje innowacyjne rozwiązania IT dla sektora prywatnego i publicznego, świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań.