Zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), przekroczyło 50%, podała spółka.
"Zgodnie z harmonogramem i budżetem, realizujemy największy projekt inwestycyjny w Polsce po roku 1989 r., który właśnie osiągnął półmetek. Dwa nowoczesne bloki energetyczne w Elektrowni Opole są dumą PGE, ponieważ dzięki efektowi skali i zabezpieczonym dostawom polskiego węgla, pozwolą Grupie budować przewagę konkurencyjną i umacniać pozycję lidera rynku" - powiedział prezes spółki Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.
Na placu budowy wykonane już zostały główne roboty budowlane i realizowane są prace w zakresie montażu konstrukcji - stanęły konstrukcje kotłowni obu bloków, do montażu których zużyto w sumie ponad 50 000 ton stali. Trwa montaż części ciśnieniowej kotłów oraz montaż konstrukcji maszynowni bloku nr 6 i poszycia dachowego budynku maszynowni bloku nr 5. Zakończone zostały natomiast prace fundamentowe turbogeneratora maszynowni bloku nr 5.
W najbliższym czasie na plac budowy rozpoczną się dostawy kluczowych podzespołów (m.in. części turbiny, generatora i pomp wody zasilającej).
Wykonany został płaszcz chłodni kominowej bloku nr 5 o wysokości 185,1 m i trwa nakładanie powłoki ochronnej betonu na powierzchni wewnętrznej płaszcza. Prowadzone są także prace przy wznoszeniu płaszcza chłodni kominowej nr 6, który mierzy już ponad 75 m.
"Inwestycja w Opolu jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Aż 70% wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki 70 groszy zostaje w Polsce. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy - obecnie na placu budowy pracuje dzienne ponad 3 tys. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys." - dodał Baranowski.
Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole o mocy 3300 MW dostarczać będzie 8% obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, podano także.
Bloki będą miały najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5%), co oznacza ok. 20% niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji.
Budowa dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na zlecenie PGE kontrakt wykonuje konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum. Inwestycja ma się zakończyć w I kwartale 2019 r., wraz z przekazaniem do eksploatacji bloku nr 6. Wcześniej, w III kwartale 2018 r., do eksploatacji zostanie przekazany blok nr 5.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.