Alior Bank podtrzymuje zamiar konsolidacji polskiego rynku bankowego, ale obecnie 100% uwagi koncentruje na transakcji przejęcia Banku BPH, poinformował prezes Wojciech Sobieraj.
"Na razie 100% uwagi poświęcamy transakcji z BPH. Nie wykluczamy dalszych przejęć, ale to przejęcie jest teraz dla nas priorytetem. Mamy zgodę walnego na emisję akcji z prawem poboru. Mamy zamiar zebrać te pieniądze przed referendum w Wielkiej Brytanii, co jest wyzwaniem samym w sobie" - powiedział Sobieraj podczas telekonferencji.
"Wierzymy mocno w konsolidację sektora, chcemy aktywnie uczestniczyć w konsolidacji banków z pierwszej dwudziestki. Jednocześnie jesteśmy profesjonalistami i wiemy, że wielu rzeczy dobrze naraz nie da się robić" - dodał prezes.
Sobieraj, zapytany o to, czy Alior Bank weźmie udział w ofercie publicznej Raiffeisen Polbanku, powiedział, że najpierw musi zobaczyć, co będzie w prospekcie emisyjnym.
"Każdy inwestor, który obserwuje rynek kapitałowy powinien czytać prospekty. Wydaje mi się, że będziemy się tym interesować, ale Raiffeissen to nie jest coś, czym się będziemy zajmowali w pierwszej kolejności. W tej chwili najważniejszą dla nas rzeczą jest emisja i pozyskanie kapitału" - podkreślił.
Dodał, że oczekuje, iż fuzja operacyjna z Bankiem BPH nastąpi na przełomie I i II kw. 2017 r. To ambitny program ze względu na czas, wskazał.
Alior Bank poinformował w ub. miesiącu, że zawarł z grupą GE Capital umowę dotyczącą nabycia wydzielonej części Banku BPH (BANKBPH). Cena za 87,23% udziałów GE w Podstawowej Działalności BPH wynosi 1,225 mld zł (z zastrzeżeniem korekt). Transakcja nie obejmuje zakupu portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI. Wówczas informowano, że zamknięcie transakcji przewiduje się do końca 2016 r.
ALR (ALIOR) Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 r.