Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) postanowił wystąpić do konsorcjum banków z zawiadomieniem o dobrowolnym zwolnieniu niewykorzystanej kwoty kredytu w wysokości 533 mln zł, podała spółka.
"W związku z toczącymi się pracami nad uzgodnieniem treści aneksu do umowy, spółka zwróciła się jednocześnie do konsorcjum z wnioskiem o przedłużenie okresu zrzeczenia się wykonywania praw kredytodawców wynikających z niedotrzymania harmonogramu rozpoczęcia prac modernizacyjnych na blokach 3 i 4 do momentu podpisania aneksu do umowy" – czytamy w komunikacie.
Zwolnienie wyżej wspomnianej niewykorzystanej kwoty kredytu nie wpływa na zmianę strategii spółki zakładającej modernizację bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów I, zaznaczono również.
"Spółka planuje dokończenie procesu modernizacyjnego, przy czym zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, spółka oczekuje na wdrożenie rozwiązań systemowych, które zapewnią opłacalność ekonomiczną inwestycji. Ze względu na brak możliwości określenia terminu wprowadzenia wyżej wspomnianych rozwiązań systemowych, spółka zdecydowała się zrezygnować z dalszego utrzymywania niewykorzystanej kwoty kredytu, aby nie ponosić związanych z tym kosztów finansowych" – czytamy dalej.
Umowa z konsorcjum banków w składzie: mBank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Millennium, Bank Polska Kasa Opieki oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski obejmowała kredyt w wysokości 1 200 mln zł.
Grupa ZEP (ZEPAK), w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Aktywa wytwórcze Grupy obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym (Pątnów II, Pątnów I, Adamów i Konin) oraz blok opalany biomasą. Grupa, pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej, jest piątym wytwórcą w Polsce z udziałem wynoszącym około 7% w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.