Projekty zgłoszone przez firmy Egovita, ICS Industrial Combustion Systems i N-ergia zostały wybrane przez PGNiG Termika podczas "Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów", podała spółka. Zwycięskie projekty zostaną przygotowane do pilotażu i ewentualnego komercyjnego wdrożenia.
Warsztaty zorganizowane zostały po raz pierwszy w ramach inicjatywy "Otwarte innowacje dla gospodarki o obiegu zamkniętym - inteligentna energetyka". Inicjatorem i organizatorem projektu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Izbą Gospodarczą Gazownictwa.
Spośród łącznie 100 zgłoszonych pomysłów wybrano następujące rozwiązania:
- Egovita zaproponowała instalację do produkcji mikronizowanego sorbentu wapiennego do odsiarczania spalin. Instalacja pozwala na efektywne i ekonomiczne rozdrabnianie kamienia wapiennego do poziomu granulacji nieosiągalnego innymi technologiami, przy porównywalnym koszcie. Rozwiązanie może zredukować ilość kamienia wapiennego stosowanego do odsiarczania spalin.
- ICS Industrial Combustion Systems zaoferował kompletne, mobilne rozwiązanie do zagospodarowania złóż gazów niskokalorycznych ze znaczną zawartością siarkowodoru. Wartością wnoszoną przez pomysł jest możliwość produkcji energii elektrycznej z zasiarczonego paliwa gazowego wraz z jednoczesną produkcją kwasu siarkowego.
- N-ergia przedstawiła rozwiązanie w zakresie niekatalitycznych metod redukcji tlenków azotu, dedykowane dla kotłów małej i średniej wielkości. Firma opracowała technologię (instalację oraz algorytm sterowania) wyrównujące pole temperatur i stężeń NOx w komorze spalania. Docelowi odbiorcy to podmioty z branży ciepłowniczej eksploatujące kotły rusztowe OR, WR oraz mniejsze pyłowe, np. WP-120.
"Przed firmami energetycznymi stoją dzisiaj poważne wyzwania. Działając na trudnym rynku energii musimy spełniać coraz surowsze normy środowiskowe i jednocześnie zachować rentowność produkcji. Poszukujemy zatem najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Dlatego, aby zobaczyć pomysły 'out of the box', zaprosiliśmy do współpracy środowiska związane nie tylko z branżą energetyczną. Nierzadko takie zderzenie różnych wizji przynosi wartościowe rezultaty" - powiedział prezes PGNiG Termika Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.
"Rolą ARP w pierwszej edycji 'Warsztatów' było przede wszystkim pozyskanie i wyszukanie firm i innych podmiotów, które były gotowe zaoferować swoje rozwiązania PGNiG Termice. Ta inicjatywa idealnie wpasowuje się w aktualne założenia ARP jako instytucji spinającej małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy. Mają one przed sobą ważne zadanie: ich celem jest wypracowane technologii wspólnie z dużymi spółkami Skarbu Państwa, które w przyszłości mogą zostać ich konsumentami" - wskazał wiceprezes ARP Michał Szaniawski.
W ramach inicjatywy "Warsztaty Innowacyjnych Projektów" zgłoszono blisko sto projektów, z których dwanaście poddano otwartej analizie na warsztatach. Nabór na warsztaty skierowany był w szczególności do start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Zaproponowane rozwiązania musiały przedstawiać potencjał do ich komercyjnego wdrożenia.
Organizowane warsztaty są pierwszą imprezą z zaplanowanego cyklu. Kolejne będą przeznaczone dla różnych obszarów działalności grupy kapitałowej PGNiG, w tym dla upstreamu, dystrybucji i użytkowania gazu.
PGN (PGNIG) jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.