Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskich Kolei Linowych (PKL) podjęło uchwałę w sprawie dematerializacji akcji oraz ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, podała spółka.
Podjęcie uchwały dematerializacyjnej jest kolejnym krokiem na drodze do oferty publicznej akcji PKL, która to możliwość została przewidziana w statucie.
"Podczas oferty publicznej PKL każdy dorosły Polak będzie miał okazję nabyć akcje spółki, stać się jej akcjonariuszem i współdecydować o jej przyszłości" - powiedział partner w Mid Europa Partners (funduszu inwestycyjnym, który poprzez spółkę zależną Altura jest większościowym akcjonariuszem PKL) Zbigniew Rekusz, cytowany w komunikacie.
Ponadto, akcjonariusze PKL podjęli decyzję o przeznaczeniu dla pracowników Grupy PKL pakietu akcji pracowniczych, których liczba będzie zależała od stażu pracy w Grupie PKL, podano także.
"Zgodnie z postanowieniami statutu, także gminy tatrzańskie - Zakopane, Poronin, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko, będące akcjonariuszami mniejszościowymi PKL - lub podmiot przez nie wskazany, będą miały prawo do objęcia gwarantowanej dla nich puli akcji. Możliwość zakupu akcji przez Polaków oraz samorządy lokalne w ramach oferty publicznej wpisuje się więc w trend wzmacniania polskiego akcjonariatu w różnych sektorach gospodarki" - czytamy dalej.
Szczegółowe informacje dotyczące oferty publicznej akcji PKL zostaną przedstawione w prospekcie emisyjnym, podsumowano.
Polskie Koleje Linowe to spółka działająca w branży turystycznej, operator kolei linowych w miejscowościach w polskich górach. Obecnie PKL działają w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar.